Śledczy zamieszani w nielegalny eksport leków?

W nielegalny eksport leków są zamieszani nie tylko aptekarze, ale także śledczy – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Takie wnioski płyną z ustaleń głównego inspektora farmaceutycznego i jednej z prokuratur.

Według nich procederem nielegalnego wywozu leków zajmują się zorganizowane grupy złożone z lekarzy, farmaceutów oraz byłych i obecnych prokuratorów. Zdaniem m.in. resortu zdrowia wskazuje na to fakt, że większość z blisko stu postępowań przeciw tzw. mafii lekowej prowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat została umorzona lub warunkowo zawieszona.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, podkreślił, że zaangażowanie śledczych można uznać za prawie pewne.

– Ta sieć osób, które w tym uczestniczą musi być dużo szersza niż wyłącznie hurtownie farmaceutyczne bądź poszczególne apteki, czy sieci aptek. W związku z tym (…) śledztwo w tej sprawie powinno być powierzone specjalnej grupie osób, gdyż dotychczasowe słabe wyniki, jeżeli chodzi o skuteczność w tej sprawie, pokazują, że należałoby to śledztwo powierzyć specjalnemu nadzorowi – powiedział poseł.

Tzw. „odwrócony łańcuch dystrybucji” polega na tym, że producent dostarcza leki do polskiego hurtownika, który sprzedaje je do apteki. Później zostają one nielegalnie odsprzedane z powrotem do hurtowni i zbywane z zyskiem za granicą, gdzie leki są droższe niż w Polsce.

Jak informuje dziennik, sprawie przygląda się już departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl