fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Tygodnik ABC: Z Polski wywieziono leki o wartości 5 mld zł

Z powodu bierności rządu Platformy Obywatelskiej z Polski wywieziono leki warte 5 mld zł. – informuje tygodnik ABC. Trafiły one do aptek w Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej, a polscy pacjenci zostali zmuszeni do szukania droższych zamienników.

Proceder wyglądał w ten sposób, że hurtownie wykupowały od producenta tani lek i zamiast w kraju, sprzedawali go za granicą. Jak wskazuje tygodnik, to urzędnicy Ministerstwa Zdrowia pozwolili na taką interpretację przepisów, która umożliwiła wywóz leków.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, mówi, że obok uczestnictwa resortu zdrowia w tym procederze, bulwersująca jest jego bezczynność.

– Ten rząd nie potrafi zająć się problemem, o którym wiemy nie tylko od kilku miesięcy, ale od ponad roku. Dla mnie jest to skandal tym bardziej trudny, że te leki są potrzebne dla polskich pacjentów. Jest to tym większy skandal, że przecież nikt inny, jak ówczesna minister Ewa Kopacz chwaliła się, jakie to dobrodziejstwa przyniesie nowa ustawa refundacyjna. Przyniosła – dla handlarzy, dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy obracają się w tej branży. Nie chciałbym tutaj rzucać oskarżeń, ale korzyści mają z tego także niektórzy urzędnicy uczestniczący w tym procederze – zwrócił uwagę Bolesław Piecha.

Europoseł ocenia, że rząd nie jest w stanie przerwać procederu wywożenia leków za granicę.

ABC/RIRM

drukuj