fot. flickr.com

Wejście w życie noweli prawa farmaceutycznego może spowodować zamknięcie ok. 200 aptek

200 aptek może zostać zamkniętych od 1 sierpnia. Powodem będzie nowela prawa farmaceutycznego, która wówczas zacznie obowiązywać. Chodzi o zakaz łączenia działalności obrotu produktami leczniczymi z wykonywaniem działalności leczniczej.

Jak się okazało, nie wszyscy właściciele aptek dostosowali się do regulacji – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta powołała się na branżowy portal mgr.farm. Na tle nowych przepisów, przedsiębiorcy prowadzący obie działalności będą musieli z jednej zrezygnować.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, przypomniał, że regulacje mają zakończyć nielegalny wywóz leków za granice. Farmaceuta nie spodziewa się jednak dużej skali likwidacji aptek.

– Myślę, że liczba 200 aptek, które miałyby zostać zamknięte, jest przesadzona. Mamy jeszcze kilka miesięcy, kiedy podmioty prowadzące jednocześnie na przykład przychodnię i aptekę, będą mogły wybrać, którą z tych działalności zatrzymują. Trzeba pamiętać, że ta propozycja, która weszła w prawie już jakiś czas temu, wynikała z tego, że aby pozyskiwać leki ratujące życie – które następnie były wywożone poza granice naszego kraju – część podmiotów otwierała sobie jednocześnie aptekę i niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, np., jakąś przychodnie. Leki wówczas były przesuwane z jednego miejsca w drugie i potem wyjeżdżały. To oczywiście było działanie nie legalne – wskazał Marek Tomków.   

Nowela prawa farmaceutycznego, która wyklucza prowadzenie jednocześnie apteki i placówki leczniczej weszła w życie 7 czerwca ubiegłego roku.

RIRM

drukuj