fot. flickr.com

Firmy farmaceutyczne blokują wejście na rynek nowych leków

Firmy farmaceutyczne blokują wejście na rynek nowych leków wyprodukowanych przez konkurencję. W efekcie medykamenty, m.in. na raka są dostępne dla pacjentów z kilkumiesięcznym opóźnieniem. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Blokowanie rynku farmaceutyków nie narusza obowiązującego prawa. Zmiany w programie lekowym muszą zaakceptować wszystkie firmy, których preparaty znajdują się w tym programie. Wejście nowego leku powoduje, że zyski tracą inne koncerny. Przez to firmy farmaceutyczne stosują niekorzystne dla pacjentów praktyki i nie wyrażają na to zgody.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że resort podejmie odpowiednie działania, które uregulują ten problem.

– Ten projekt był przygotowany, tylko nie poszedł do zmian ustawowych w poprzedniej kadencji Sejmu. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zmiana ustawy refundacyjnej pójdzie nie tylko w tym zakresie. Myślę, że już w drugim półroczu przyszłego roku będziemy sami mogli decydować o kształcie programu lekowego i będziemy decydowali z ekspertami, z wytycznymi międzynarodowymi tak, żeby pacjenci w Polsce byli zabezpieczeni według najnowszych standardów terapii z zachowaniem cen. To jest przewidziane w projekcie zmian, które planujemy do końca lub na początku przyszłego roku przekazać do konsultacji publicznych – wskazał Maciej Miłkowski.

W ostatnim czasie jedno z przedsiębiorstw sprzeciwiło się zmianom, które przyśpieszyłyby dostęp do skutecznej terapii dla chorych na raka piersi. Wiceminister Maciej Miłkowski upublicznił ten przypadek na Twitterze, po czym firma zmieniła zdanie.

RIRM

drukuj