G. Rychwalski: Ważne jest, aby odbudowywać produkcję leków w Europie, a w naszym przypadku szczególnie w Polsce

My jako polskie stowarzyszenie wnioskujemy do Parlamentu Europejskiego o to, aby przymusiła Komisję Europejską do wprowadzenia dedykowanych rozwiązań prawnych i wsparcia produkcji leków – mówił zastępca prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Grzegorz Rychwalski, w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

– Pandemia pokazała, że bardzo istotne jest to, aby mieć krajowy przemysł farmaceutyczny, abyśmy mieli gwarancję bezpieczeństwa. Cała Europa po pandemii i w trakcie pandemii zobaczyła, jak przerywane są łańcuchy dostaw, czyli jak bardzo uzależniliśmy się od dalekiej Azji, szczególnie Chin i Indii, gdzie produkowane jest coraz więcej leków – zaznaczył Grzegorz Rychwalski.

Dodał, że w krajach azjatyckich produkowanych jest coraz więcej substancji czynnych, czyli najważniejszej części leku. Kiedyś Europa była silna farmaceutycznie. Substancje czynne w dużej mierze produkowane były na terenie Unii Europejskiej, ale produkcję zaczęto przenosić do krajów azjatyckich.

– Chiny i Indie bardzo wspierały przemysł farmaceutyczny. Trzeba powiedzieć, że szczególnie te państwa dofinansowują swoje podmioty, które produkują substancje czynne albo końcowe leki. Tam państwo dosypuje pieniędzy firmom, które je produkują i tak tworzą swoją pozycję na rynku. W Chinach czy Indiach są to kilometrowe fabryki, gdzie produkują na skalę światową i uzależniły tak naprawdę cały świat od swoich produkcji – pokreślił gość TV Trwam.

Jak wskazał, pandemia pokazała, że przerwy w dostawach leków spowodowane były również tym, że substancje lecznicze stały się dobrem najbardziej pożądanym i państwa blokowały dostawy między sobą.

– Dlatego tak ważne jest, aby odbudowywać produkcję leków w Europie, a w naszym przypadku szczególnie w Polsce (…). My jako polskie stowarzyszenie wnioskujemy do Parlamentu Europejskiego o to, aby przymusiła Komisję Europejską do wprowadzenia dedykowanych rozwiązań prawnych i wsparcia produkcji leków – zaakcentował wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Ważne w całym planie odbudowy przemysłu farmaceutycznego i zabezpieczeniu europejskiego rynku jest znalezienie złotego środka, aby pacjent przychodzący do apteki nie poczuł, że płaci więcej.

– Pacjent powinien mieć pewność, że dany lek w jest aptece, że jest najlepiej z produkcji polskiej i płaci tyle ile wcześniej. (…) Pamiętajmy, że leki, które kupujemy w aptece, to są tzw. leki refundowane, czyli z naszych pieniędzy, które płacimy do NFZ. Część tych pieniędzy idzie na dofinansowanie leków – mówił Grzegorz Rychwalski.

Jednak – jak zaznaczył gość „Polskiego  punktu widzenia” – są jeszcze duże potrzeby w refundacji leków na receptę.

– Nasza perspektywa jest taka, aby skupić się na refundacji leków na receptę, które nie są jeszcze dostępne na refundację dla pacjenta – podkreślił.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl