Min. Radziwiłł: ponad 370 mln zł zaoszczędzili seniorzy dzięki bezpłatnym lekom

Ponad 370 mln zł zaoszczędziły starsze osoby dzięki liście bezpłatnych leków – powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 1 września 2017 r mija rok od wprowadzenia programu bezpłatnych leków dla seniorów.

„To jest potężna ulga, setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów – obliczamy ze to jest w tej chwili ponad 370 mln zł, które już pacjenci oszczędzili” – mówił Konstanty Radziwiłł.

Podkreślił, że program to zmiana fundamentalna.

„Ona nie ma charakteru kosmetycznego. Ona jest realizacją konstytucyjnej zasady, w której niektóre grupy obywateli musimy traktować w sposób szczególny. Było rzeczą zupełnie skandaliczną i wstydliwą, że wielu starszych ludzi, schorowanych starszych ludzi odchodziło z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich było na wykupienie recept na leki, które zalecili im lekarze” – powiedział minister zdrowia.

„Dzisiaj ta sytuacja jest zdecydowani różna, i można powiedzieć, że to nie jest tylko kwestia komfortu, ale po prostu bezpieczeństwa tych starszych ludzi, którzy mogą w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady, do której państwo jest zobowiązane – tzn. faktycznego dostępu do opieki zdrowotnej” – dodał Konstanty Radziwiłł.

Jak podkreślił, lista bezpłatnych leków jest wbrew wątpliwościom listą pozwalającą ogromną część pacjentów rzeczywiście leczyć bezpłatnie.

Konstanty Radziwiłł dodał, że z programu skorzystało prawie 2,2 mln pacjentów, którzy otrzymali 35,6 mln opakowań leków. W 2017 r. program ma kosztować 564 mln zł.

Program bezpłatnych leków dla seniorów obowiązuje od 1 września 2016 r. Kwota przeznaczana na jego realizację systematycznie wzrasta – w pierwszym miesiącu jego obowiązywania było to 26,2 mln zł, a w lipcu tego roku – 44,8 mln. W sumie w 2017 r. na finansowanie programu będzie przeznaczonych 564 mln zł, a rok później – 643,3 mln zł. W 2025 r. kwota ta ma sięgnąć 1,2 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl