POZ nieskuteczna w zapobieganiu chorobom

Podstawowa Opieka Zdrowotna nie jest skuteczna w zapobieganiu chorobom i ich wczesnemu wykrywaniu – alarmuje NIK. W raporcie Izba wskazuje, że POZ powinien być filarem systemu ochrony zdrowia. Tymczasem brakuje kompleksowej i konsekwentnie prowadzonej profilaktyki.

Autorzy raportu wskazują, że większość lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie wykonuje lub nie dokumentuje badań profilaktycznych, m.in. w zakresie chorób cywilizacyjnych. Wątpliwości Izby budzi ponadto sposób zatrudnienia lekarzy na niepełnych etatach.

Nadal są problemy z dostępem do świadczeń zdrowotnych w poszczególnych regionach.

Europoseł PiS–u Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest komercjalizacja.

– Podstawowa Opieka Zdrowotna podlega niestety totalnej komercjalizacji. Ukazuje się ona w tym, co mówi NIK. Zmienia się lekarz, nie ma ciągłości leczenia, oszczędza się na badaniach dodatkowych, profilaktycznych. Dodatkowo, w żaden sposób kompetencje lekarza rodzinnego nie są w końcu realizowane. Zaprzestaliśmy – dobrze funkcjonującego na początku – systemu szkolenia lekarzy rodzinnych. Taki lekarz troszeczkę z „przypadku”, jako internista albo pediatra nie jest w stanie zająć się całościowo pacjentem. On może skutecznie opiekować się dzieckiem, a nie rodziną dziecka. Ta wiedza jest cząstkowa, niestety podporządkowana sprawozdawczości – powiedział europoseł PiS–u Bolesław Piecha.           

Polityk ma nadzieję, że nowy Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który jako lekarz zna problemy POZ, znajdzie odpowiednie rozwiązania tego palącego problemu.

RIRM

 

 

 

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl