POZ nieskuteczna w zapobieganiu chorobom
Podstawowa Opieka Zdrowotna nie jest skuteczna w zapobieganiu chorobom i ich wczesnemu wykrywaniu – alarmuje NIK. W raporcie Izba wskazuje, że POZ powinien być filarem systemu ochrony zdrowia. Tymczasem brakuje kompleksowej i konsekwentnie prowadzonej profilaktyki.
Autorzy raportu wskazują, że większość lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie wykonuje lub nie dokumentuje badań profilaktycznych, m.in. w zakresie chorób cywilizacyjnych. Wątpliwości Izby budzi ponadto sposób zatrudnienia lekarzy na niepełnych etatach.
Nadal są problemy z dostępem do świadczeń zdrowotnych w poszczególnych regionach.
Europoseł PiS–u Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest komercjalizacja.
– Podstawowa Opieka Zdrowotna podlega niestety totalnej komercjalizacji. Ukazuje się ona w tym, co mówi NIK. Zmienia się lekarz, nie ma ciągłości leczenia, oszczędza się na badaniach dodatkowych, profilaktycznych. Dodatkowo, w żaden sposób kompetencje lekarza rodzinnego nie są w końcu realizowane. Zaprzestaliśmy – dobrze funkcjonującego na początku – systemu szkolenia lekarzy rodzinnych. Taki lekarz troszeczkę z „przypadku”, jako internista albo pediatra nie jest w stanie zająć się całościowo pacjentem. On może skutecznie opiekować się dzieckiem, a nie rodziną dziecka. Ta wiedza jest cząstkowa, niestety podporządkowana sprawozdawczości – powiedział europoseł PiS–u Bolesław Piecha.
Polityk ma nadzieję, że nowy Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który jako lekarz zna problemy POZ, znajdzie odpowiednie rozwiązania tego palącego problemu.
RIRM