Polacy płacą za lekarzy i leki nawet 700 zł miesięcznie

Chociaż pogorszyła się jakość służby zdrowia, to chorzy płacą więcej: średnio 58 zł miesięcznie. Aż 62 proc. badanych negatywnie ocenia jakość opieki – napisał Dziennik Gazeta Prawna.

Z najświeższych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 r. wynika, że w porównaniu z 2010 r. wydatki na leczenie zwiększyły się o 9 proc. Najwięcej kosztują leki. To dla ponad 40 proc. Polaków poważne obciążenie finansowe.

Dane te pokazują, że to, co mówi rząd nijak się ma do rzeczywistości pacjentów – powiedział europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

– Dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej maleje, ponieważ barierą tej dostępności jest niestety portfel. Nie słyszałem, żeby te grupy podstawowe, czyli dzieci, rodziny wielodzietne, emeryci i renciści mieli po 700 zł więcej w kieszeni niż rok temu – bo przecież to oczywista nieprawda. W związku z tym co robią? Albo rezygnują z opieki zdrowotnej, albo – jeżeli już trzeba – rezygnują z wykupienia jakiegoś leku, z korzystania z rehabilitacji. Polska opiela zdrowotna już nie tylko jest chora, ale nie potrafi realizować podstawowego  obowiązku państwa, jakim jest zabezpieczenie zdrowotne polskich obywateli – zaznaczył Bolesław Piecha.

Coraz częściej ze względów finansowych Polacy rezygnują z wizyt u lekarza. W 2013 r. do stomatologa nie poszło blisko 4,5 proc. badanych, dotyczy to głównie dzieci. Trudniej dostać się też do specjalisty – wydłuża się czas oczekiwania. Dlatego wiele osób decyduje się na prywatną opiekę medyczną.

RIRM

drukuj