fot. PAP/EPA

K. Radziwiłł: bezpłatne leki dla seniorów

Na liście refundacyjnej powstanie dodatkowa kategoria „S”, która będzie zawierała bezpłatne leki dla osób po 75 roku życia – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Na listę mają trafić leki, które są blisko limitu, czyli farmaceutyki na ryczałt i z wyższym współpłaceniem.

Minister odpowiadając na pytania posłów w Sejmie powiedział, że lista ma być sukcesywnie poszerzana o leki, które z medycznego punktu widzenia są przypisane starości.

Poinformował także, że nie będzie kontroli. Podstawą wydawania takich leków ma być identyfikacja pacjenta na podstawie dowodu tożsamości.

– Narodowy Fundusz Zdrowia ma dosyć dobry wgląd w to, jak wygląda wystawianie recept. Jeżeli się okaże, że nie ma zbyt wielu nadużyć, to będziemy na pewno tę listę rozszerzać. Takim docelowym rozwiązaniem, które jest stosowane czy to w stosunku do inwalidów wojskowych – czyli można powiedzieć bezpłatne leki do limitu – czy też nawet gdzieś tam, na końcu drogi, jak dla inwalidów wojennych – czyli leki bezpłatne w ogóle. Dzisiaj trudno powiedzieć, jak sytuacja będzie wyglądać, jak się będzie rozwijać. Myślę, że jest też taka możliwość, że będziemy już na bieżąco obserwować i jeżeli nie będzie nadużyć – a wierzę, że to jest możliwe – to po prostu lista tych leków będzie się poszerzać – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Docelowo leki mają przepisywać wszyscy lekarze, na początku jednak z podstawowej opieki zdrowotnej.

Z danych przedstawionych przez ministra zdrowia wynika, że aż 17 proc. pacjentów nie wykupuje recept. Wśród nich są najwięksi konsumenci leków, czyli osoby starsze.

RIRM

drukuj