Media: Tomasz Arabski odwołany ze stanowiska ambasadora

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski odwołał Tomasza Arabskiego ze stanowiska ambasadora w Hiszpanii – wynika z medialnych informacji. Do Polski Arabski ma powrócić jeszcze w grudniu.

Na dotychczasowe stanowisko Tomasz Arabski został nominowany przez rząd Donalda Tuska. Wcześniej był szefem kancelarii premiera. Arabski odpowiadał m.in. za organizację lotu polskiej delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim do Smoleńska.

Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, z zadowoleniem przyjmuje decyzję szefa MSZ. Arabski poprzez zaniechanie, lekceważenie tej wizyty, a może nawet świadome działanie doprowadził do katastrofy – ocenił.

– Będzie sprawiedliwością pozbawienie pana Arabskiego intratnego stanowiska i postawienie mu aktu oskarżenia, gdyż on jest jednym z tych, którzy są odpowiedzialni za śmierć 96 osób z polskiej narodowej delegacji. Nie może tak być, że ludzie mający wielki wpływ na to, co się dzieje, byli w chwilach tragicznych bezkarni i nie odpowiadali. Wraca powoli Polska do normalności – komentował Andrzej Melak.

Prokuratura, która prowadziła śledztwo ws. organizacji lotu do Smoleńska stwierdzała, że doszło do nieprawidłowości. Nikt nie usłyszał wówczas zarzutów. Arabski był ambasadorem Polski w Hiszpanii od 2013 roku.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj