fot. PAP/EPA

Szef MSWiA zapowiada projekt ustawy antyterrorystycznej

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek w Sejmie, że wspólnie z koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim przygotuje projekt ustawy antyterrorystycznej. Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest priorytetem rządu.

Minister Mariusz Błaszczak przedstawił informację w sprawie bezpieczeństwa Polski w kontekście sytuacji międzynarodowej, o co wnioskował klub Prawa i Sprawiedliwości.

Jak poinformował Mariusz Błaszczak, zostanie zwołany międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych. „Wraz z ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych zostałem zobowiązany do przygotowania projektu ustawy antyterrorystycznej” – powiedział.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Polaków. „Wszystkie służby polskiego systemu antyterrorystycznego na bieżąco realizują zadania w odniesieniu do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym w Polsce, w tym rozpoznawania zagrożeń i wymiany informacji” – powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że w ostatnim czasie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. „Służby zdały raporty i zostały wydane konkretne rekomendacje” – powiedział.

Minister Mariusz Błaszczak wskazał, że aktualną sytuację związaną z bezpieczeństwem w UE należy rozpatrywać w powiązaniu z kryzysem migracyjnym.

– W tym miejscu zaznaczenia wymaga, że rząd jest świadomy zobowiązań podjętych na forum Unii Europejskiej przez naszych poprzedników. Nie oznacza to akceptacji rządu dla stosowania automatyzmu w relokacjach uchodźców. Stoimy na stanowisku, że powinna obowiązywać zasada dobrowolności w tym zakresie. Jednocześnie rząd prowadzi analizy pod kątem możliwości ewentualnej rekonstrukcji dotychczasowych decyzji Unii Europejskiej – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapewnił, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest priorytetem rządu. Podkreślił, że po niedawnych zamachach w Paryżu nie odnotowano sygnałów, które wskazywałyby na wzrost zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju.

RIRM/PAP

drukuj