fot. PAP/EPA

Pierwsze kroki do zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców

Posłowie z Komisji do spraw UE rozpoczynają prace nad projektem uchwały wzywającej do zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców. Przygotował go klub parlamentarny Kukiz’15.

Według autorów projektu, Polska wykazując solidarność z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej i mając na względzie bezpieczeństwo obywateli musi odmówić przyjęcia narzuconych przez KE kwot migrantów.

Jednocześnie członkowie ruchu chcą, aby rząd przedstawił na forum Rady Europejskiej plan pomocy uchodźcom wojennym w krajach bezpośrednio sąsiadujących ze strefami konfliktów.

Poseł Anna Siarkowska z Ruchu Kukiz’15 w rozmowie z naszym reporterem podkreśliła, że ludzie, którzy dotarli do Europy to w większości imigranci ekonomiczni.

– Młodzi, silni mężczyźni, którzy doskonale potrafili poradzić sobie w trudnych warunkach podróży, widać, że byli przez kogoś finansowani. Wskazywały na to urządzenia elektroniczne, w które byli wyposażeni. Ci, którzy naprawdę potrzebują pomocy zostali w Syrii lub na terenach z nią graniczących. To tym ludziom trzeba pomóc. Polska powinna wspierać chrześcijan na tych terenach, a nie muzułmanów, którzy ze względów ekonomicznych albo o podejrzanych zamiarach, przedostali się na teren UE – powiedziała poseł Anna Siarkowska.

W ramach europejskich programów przesiedleń i relokacji uchodźców w latach 2016-2017 do Polski miałoby trafić ok. 7 tys. osób pochodzących głównie
z Syrii i Erytrei. Zgodę na to wydał rząd Ewy Kopacz.

Po wtorkowym posiedzeniu rady ministrów premier Beata Szydło mówiła, że Polska nie jest w stanie przyjąć zobowiązania poprzedniego rządu w sprawie przyjmowania uchodźców. Podkreśliła, że w tej sprawie będą prowadzone dalsze rozmowy.

RIRM

drukuj