Łódź: otwarcie wystawy plenerowej „1956: Polska-Węgry”

Od piątku łodzianie będą mogli oglądać na ul. Piotrkowskiej wystawę plenerową „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”. Organizatorem jest łódzki oddział IPN, który ekspozycją przypomina o 60. rocznicy antysowieckiego zrywu na Węgrzech i w Polsce.

Celem wystawy jest przybliżenie wypadków z 1956 r. w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które, mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie” – informuje łódzki IPN.

Organizatorzy podkreślają, że w przekazie wystawy zaakcentowany został polski wymiar roku 1956.

Na ekspozycję, przygotowaną według koncepcji Pawła Sasanki, Jánosa Tischlera i Zsolta Horvátha, składa się kilkanaście tablic z archiwalnymi fotografiami opatrzonymi komentarzami w języku polskim i angielskim.

To wspólna realizacja Instytutu Pamięci Narodowej, węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, opracowana w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 r. w Polsce i na Węgrzech. Wcześniej była eksponowana na terenie Sejmu RP.

Wystawa będzie prezentowana przy ul. Piotrkowskiej 68 do 18 listopada bieżącego roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl