fot. PAP/Jacek Turczyk

[TYLKO U NAS] O. Z. Pieńkos CSsR:  Nastawienie Polonii na spotkanie z Prezydentem RP w Chicago jest generalnie pozytywne    

Generalnie nastawienie na spotkanie Polonii z Chicago z prezydentem Andrzejem Dudą jest pozytywne, ludzie czekają – powiedział o. Zbigniew Pieńkos CSsR, Dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago, podczas rozmowy z naszym portalem.  

W Chicago trwają przygotowania tamtejszej Polonii do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, które rozpocznie się w piątek. Spotkanie to szef państwa polskiego zapowiedział już w grudniu ubiegłego roku na falach Radia Maryja [czytaj więcej].

– W stacjach radiowych są podawane ogłoszenia o spotkaniu, zaprasza się Polonię poprzez media. W wielu parafiach były także prowadzone zapisy zorganizowanych grup na wizytę z prezydentem Andrzejem Dudą. W przygotowania zaangażowała się również Polsko-Słoweńska Unia Walutowa, która sfinansowała przejazdy tych autokarów (…). Generalnie nastawienie jest pozytywne, ludzie czekają. Słyszy się czasem w różnych środowiskach, że większy byłby entuzjazm i radośniejsze przyjęcie, gdyby to było wcześniej – przynajmniej rok temu – zaznaczył o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

W piątek 18 maja prezydent Polski w Illinois spotka się m.in. z gubernatorem stanu Bruce’em Raunerem. Para Prezydencka odwiedzi także Muzeum Polskie w Ameryce oraz złoży wieńce pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską w Niles.

– Będzie wizyta w Muzeum Polskim, w którym znajduje się dosyć dużo pamiątek po Polakach, którzy tutaj przyjeżdżali i przywozili najcenniejsze rzeczy, jakie mieli (…). Przewidziane jest również spotkanie z gubernatorem i merem miasta. Oprócz tego w siedzibie gwardii narodowej będzie wizyta u żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia (…). Pierwsza dama będzie odwiedzać Dom Samotnej Matki, który prowadzą Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Odbędzie się także spotkanie w tzw. Domu Góralskim, czyli siedzibie Związku Podhalan w Ameryce Północnej i różnych kół, które się tam gromadzą – poinformował Dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Natomiast następnego dnia, 19 maja, odbędzie się główne spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Chicago. Podczas specjalnej ceremonii Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe i pamiątkowe dyplomy przedstawicielom szkół polonijnych.

 – W sobotę spotkanie od godz. 14.00 do 16.00 (czasu miejscowego), które odbędzie się w Millenium Park. Jest to miejsce, które może pomieścić kilka tysięcy osób. Spotkanie jest otwarte, bez wejściówek. Cały program rozpoczyna się od godz. 12.00 (czasu miejscowego). Odbędą się występy różnych zespołów artystycznych polonijnych scen chicagowskich, które głównie będą prezentować program patriotyczny ze względu na to, że ta wizyta wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wskazał o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

Para Prezydencka złoży również wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

RIRM

drukuj