Spotkanie prezydenta Dudy z wiceprezydentem Iranu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Warszawie z wiceprezydentem Iranu Alim Akbarem Salehim. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej w zakresie badań naukowych – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Teraz, gdy Iran podpisał porozumienia odblokowujące sankcje, jest dzisiaj krajem, który się rozwija, poszukuje nowych partnerów. W Iranie obecny jest oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Liczymy na to, że będzie możliwe otwarcie połączenia lotniczego LOT-u do Teheranu. To by otworzyło możliwości dynamicznego rozwoju relacji gospodarczych – powiedział prezydencki minister.

Rozmowa polskiego prezydenta z irańskim wiceprezydentem dotyczyła obszarów gospodarczych, w których ta współpraca mogłaby się rozwinąć. Kolejny obszar to współpraca badawcza w zakresie naukowych badań nuklearnych . Salehi przekazał prezydentowi Dudzie zaproszenie do złożenia wizyty w Iranie od irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego – dodał Szczerski.

Prezydent przyjął zaproszenie. Termin wizyty będzie ustalany. Wiadomo, że nie odbędzie się ona szybko podkreślił.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw – USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy – osiągnęły porozumienie z Iranem. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Miało to nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

PAP/RIRM

drukuj