J. Sellin: Apel prezesa TK do Prezydenta jest upolityczniony

Apel Prezesa Trybunału Konstytucyjnego do Prezydenta ws. nowej ustawy o Trybunale ma charakter polityczny – uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Andrzej Rzepliński zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o weto lub zaskarżenie ustawy, która ma zażegnać konflikt wokół TK. Sejm przyjął wczoraj poprawki Senatu do ustawy. Tym samym trafi ona teraz do podpisu prezydenta.

Według Andrzeja Rzeplińskiego, prace nad nową ustawą nie odpowiadały standardom prawa, a Sejm wprowadził do niej zapisy niekonstytucyjne i sprzeczne z opinią Komisji Weneckiej.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zwraca uwagę, że prezes Trybunału zachowuje się jak polityk.

– To kolejny dowód, że Andrzej Rzepliński stał się politykiem, a nie prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który powinien spokojnie rozpatrywać konstytucyjność bądź niekonstytucyjność zapisów ustawy uchwalonych przez Sejm i Senat. Tymczasem, zanim to zrobił, zanim oceniał ustawę, zanim zwołał kolegium, żeby tę ustawę ocenić – to już apeluje do prezydenta, żeby nie podpisywał tej ustawy. To jest oczywiście akt polityczny bardziej niż właściwość działania sędziego – podkreśla Jarosław Sellin.

Od wielu miesięcy trwa kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, który nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

9 marca 12-osobowy skład Trybunału orzekł, że cała nowela narusza Konstytucję. Według rządu nie był to wyrok, ponieważ TK nie zastosował przepisów tej nowelizacji i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez Trybunał Konstytucyjny.

RIRM

drukuj