fot. pl.wikipedia.org

ŚDM: Msza św. z udziałem ok. 160 duchownych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Ponad 160 duchownych koncelebrowało Mszę św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, którą w sobotę odprawiono w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Nabożeństwo było centralnym punktem diecezjalnych uroczystości poprzedzających Światowe Dni Młodzieży.

Wśród duchownych, którzy odprawiali mszę, znajdowało się 10 biskupów oraz 150 innych księży. Byli to zarówno polscy kapłani, jak i duchowni spoza naszego kraju towarzyszący ponad trzem tysiącom młodych pielgrzymów z zagranicy spędzającym kilka dni poprzedzających ŚDM na terenie archidiecezji gdańskiej.

Liturgia została odprawiona po łacinie, ale wpleciono w nią elementy w językach polskim, francuskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim.

„Dzisiaj wy – młodzież Światowych Dni, weszliście na ten boży dziedziniec Bazyliki Najświętszej Marii Panny w Gdańsku” – przywitał około czterech tysięcy młodych ludzi zgromadzonych w świątyni metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

W homilii przypomniał, że Gdańsk jest tym miastem, w którym żyli i pracowali wielcy uczeni, w tym astronom Jan Heweliusz, fizyk Daniel Fahrenheit i filozof Arthur Schopenhauer.

„Tu rodziła się Solidarność, a dzięki waszej obecności dzisiaj Gdańsk zyskuje nowe, młode oblicze” – mówił też do młodzieży metropolita.

„Gdańsk jest dzisiaj waszym domem, a wy jesteście częścią jego rodziny. Gdańsk jest symbolem nadziei i pocieszenia, w którym dumnie brzmi hasło Solidarności +jedni drugich brzemiona noście+” – mówił też do pielgrzymów ks. abp Głódź, przypominając słowa Jana Pawła II „Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich i dla drugich” oraz „Nie ma wolności bez solidarności i nie ma wolności bez miłości”.

W czasie nabożeństwa przypomniano o przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski, a chętni wygłosili formułę odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

W trakcie Mszy jedna z jej uczestniczek – polska siostra z zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – złożyła swoje pierwsze śluby zakonne.

Msza, w której wzięli udział m.in. szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski, była głównym punktem sobotnich uroczystości, w ramach których w Gdańsku spotkali się miejscowi wierni i zagraniczni pielgrzymi spędzający na terenie archidiecezji gdańskiej dni poprzedzające ŚDM.

„Ta msza święta to centralny punkt pobytu młodzieży w diecezji. To nabożeństwo rozesłania, posłania młodzieży do Krakowa” – powiedział ks. Krystian Kletkiewicz, który odpowiadał za organizację mszy w Bazylice.

Przed nabożeństwem pielgrzymi z zagranicy i polscy wierni wzięli udział w Litanii narodów – wspólnej modlitwie pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w intencji świata i krajów, z których pochodzą pielgrzymi.

PAP/RIRM

drukuj