Po zamachu w Monachium

Irański terrorysta zastrzelił wczoraj w centrum handlowym 9 osób. Jak informuje polski MSZ-et wśród ofiar nie ma Polaków. Depeszę kondolencyjną do kanclerz Angeli Merkel wystosowała premier Beata Szydło. 

Przed tygodniem Europą wstrząsnęła tragiczna wiadomość z Nicei – tunezyjski arab–muzułmanin zabił 84 osoby. Terrorysta wjechał 19 tonową ciężarówką w tłum ludzi. Teraz dramatyczne informacje napływają z Niemiec.

– Słyszałem kilka strzałów, cztery lub pięć, i krzyki ludzi – mówił jeden ze świadków wydarzenia.

Irańczyk zaczął strzelać do ludzi w centrum handlowym w Monachium.

– W tej chwili mamy smutną statystykę 10 zabitych, w tym napastnik – poinformował Hubertus Andra, szef policji w Monachium.

Terrorysta po zabiciu 9 osób popełnił samobójstwo. Irańczyk działał prawdopodobnie w pojedynkę.

– To, co się stało wczoraj w Monachium napełnia nas smutkiem i przerażeniem, przychodzi zaledwie kilka dni po ataku w Würzburg. Wczorajsze morderstwa w Monachium są okrutnym ciosem dla nas wszystkich w całej Bawarii. Nasze myśli są z ofiarami tego barbarzyńskiego aktu. Chcę wyrazić kondolencje rządu Bawarii dla ich bliskich – mówił Horst Seehofer, premier Bawarii.

Te dramatyczne wydarzenia w Monachium to drugi w ciągu kilku dni atak w Niemczech. W tym tygodniu uzbrojony w topór i nóż 17-letni Afgańczyk zaatakował wieczorem pasażerów w pociągu w okolicach Wuerzburga w Bawarii. Pięć osób zostało rannych, w tym cztery ciężko. Policja zastrzeliła napastnika.

W południe w Berlinie zebrał się federalny gabinet bezpieczeństwa składający się z przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

– Dowiemy się, co dokładnie kryje się za zbrodnią w Monachium. Nie spoczniemy, dopóki zdobędziemy dokładnej wiedzy, jak sprawca ataku w Würzburgu tak się zradykalizował. Państwo i jego służby bezpieczeństwa będą nadal robić wszystko, co można, by chronić bezpieczeństwo i wolność wszystkich ludzi w Niemczech – zakomunikowała kanclerz Angela Merkel.

Prezydenci USA i Francji zaoferowali władzom niemieckim wszelkie wsparcie, jakiego potrzebują po strzelaninie.

– Niemcy są jednym z najbliższych sojuszników USA, więc zaoferujemy wszelkie wsparcie, którego mogą potrzebować, by stawić czoła sytuacji – podkreślił Barack Obama, prezydent USA.

Depeszę kondolencyjną do kanclerz Angeli Merkel wystosowała premier Beata Szydło. Wśród ofiar – jak poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych – nie ma Polaków. Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na bieżącą monitorują sytuację w Polsce – uspokaja ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.


TV Trwam News

drukuj