fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Jest wniosek o powołanie zespołu ds. łagodzenia skutków ASF

Minister Rolnictwa wystąpił do premier Beaty Szydło z wnioskiem o powołanie międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków ASF.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wczoraj dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń, oba w województwie podlaskim – w gminie Wysokie Mazowieckie oraz gminie Zambrów. Prawdopodobnie źródłem zarażenia świń jest rolnik, który handlował prosiętami.

Resort odnosząc się do tych informacji wskazał na konieczność zaostrzenia kontroli przestrzegania rygorów bioasekuracji. W tym celu niezbędne jest współdziałanie wszystkich służb, nie tylko tych podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ewa Lech, wiceminister rolnictwa, mówi o działaniach jakimi miałby się zająć zespół.

– To miałby być zespół międzyresortowy, włączający przedstawicieli kilku resortów. Przede wszystkim chodzi tutaj o lepsze koordynacje pracy, w przypadku, gdyby działo się coś niepokojącego albo na wypadek gdyby ta choroba miała się szerzyć na inne miejscowości, wtedy może potrzebowalibyśmy pomocy policji, straży. Bierzemy to pod uwagę, na razie niestety w tym tygodniu mamy nowe ogniska, przy czym ustalamy skąd one się biorą, niestety ten czynnik ludzki ma duże znaczenie. To jest takie zapobiegawcze działanie, na wszelki wypadek, gdyby była taka konieczność skorzystania z pomocy kolejnych resortów – skomentowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Na bieżąco pracuje też specjalny zespół resortowy, który przygotowuje kolejne propozycje rozwiązań dotyczących większej skuteczności w zwalczaniu ASF.

To już siódme ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce w 2014 r., a czwarte w bieżącym roku.


RIRM

drukuj