fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Jurgiel zapowiada prace nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski

Powołanie wspólnego z posłami z pięciu regionów wschodniej Polski zespołu, który będzie pracował nad nowym programem dla tych województw zapowiedział w czwartek w Białymstoku były minister rolnictwa, który zdobył mandat w PE w niedawnych wyborach, Krzysztof Jurgiel (PiS).

Jurgiel i Karol Karski z PiS zdobyli z listy tego ugrupowania mandaty europosłów w niedzielnych wyborach do PE w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Dotychczas PiS miał w tym okręgu jeden mandat. Trzeci mandat eurodeputowanego w tym okręgu zdobył w ostatnich wyborach kandydat Koalicji Europejskiej Tomasz Frankowski.

Krzysztof Jurgiel, który był „dwójką” na liście PiS za Karskim, podsumował w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku swoją kampanię i dziękował wyborcom.

„Udało nam się zdecydowanie w tym okręgu wygrać, co powoduje, że mamy zobowiązanie do jeszcze lepszego działania i realizacji tych spraw, które były poruszane podczas kampanii wyborczej. Pragnę podziękować też za głosy oddane na moją osobę. Myślę, że mam dobry wynik i będę pracował tak, żeby ten wynik był w przyszłości jeszcze lepszy” – mówił dziennikarzom Krzysztof Jurgiel.

Na Jurgiela zagłosowało 104,6 tys. wyborców; na Karskiego – jedynkę na liście PiS – europosła kończącej się kadencji, głosy oddało nieco ponad 184 tys. osób. Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej uzyskał 125,8 tys. głosów.

Jurgiel mówił, że „zaczyna działać merytorycznie” i przypomniał, że oprócz programu, z którym szło do wyborów do PE Prawo i Sprawiedliwość, on będzie się chciał dodatkowo skupić i pracować nad obiecaną przez niego w kampanii „piątką” dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, głównie nad tematyką rolną (np. w negocjacjach nad nową wspólną polityką rolną), polityką spójności oraz nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski.

W latach 2007-2013 województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie korzystały – oprócz swoich programów regionalnych – z dodatkowych pieniędzy z UE ze specjalnego, dedykowanego tym regionom – jako najbiedniejszym wówczas w UE – programu „Rozwój Polski Wschodniej”. W latach 2014-2020 ten program jest kontynuowany pod nazwą „Polska Wschodnia”.

„Po pierwsze powołamy z posłami, wspólnie, taki zespół programowy na terenie tych pięciu województw (…) taki zespół konsultacyjny, który będzie współpracował z zespołem parlamentarnym ds. Polski wschodniej, a także z marszałkami poszczególnych województw no i z rządem przede wszystkim, bo rząd jest wnioskodawcą tego programu” – mówił dziennikarzom Krzysztof Jurgiel.

Zapowiedział, że program będzie opracowywany przez władze regionów, których dotyczy. Przypomniał, że w ramach Związku Województw działa zespół ds. programu dla Polski wschodniej, a osobą koordynującą te działania jest marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W pracach będą też współuczestniczyć samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele innych – jak to określił – „obszarów, którzy będą objęci tym programem”.

Jurgiel poinformował, że pierwsze spotkanie tego zespołu ma się odbyć do połowy lipca, tuż po rozpoczęciu przez PE pracy, co ma nastąpić 2 lipca. Dodał, że nowy program dla wschodniej Polski powinien być przyjęty do końca 2020 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl