Luksemburg: dziś spotkanie ministrów rolnictwa państw UE

W Luksemburgu odbędzie się dziś spotkanie ministrów rolnictwa i rybołówstwa państw Unii Europejskiej. Szef polskiego resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawi m.in. wniosek o wydłużenie o miesiąc ostatecznego terminu składania wniosków w ramach wsparcia bezpośredniego.

Polska skierowała pismo w tej sprawie do Komisji Europejskiej już w marcu, jednak do tej pory nie uzyskała pozytywnej odpowiedzi.

Agnieszka Szymańska, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwraca uwagę, że wniosek ma związek ze zmianą wspólnej polityki rolnej.

Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej, aby wydłużyć termin składania wniosków z 16 maja do 15 czerwca. Tak samo możliwość wprowadzenia poprawek do wniosków byłaby do 15 czerwca. Jest to analogiczne do prośby jaką Polska złożyła w ubiegłym roku. Oczywiście, tak jak podkreśla ministerstwo jest to związane z tym, że jest to drugi rok nowej, zmienionej Wspólnej Polityki Rolnej. Może nie wszyscy rolnicy zdążyli się przyzwyczaić do nowych naborów wniosków, szczególnie tych dotyczących zazielenienia oraz do tego, aby spokojnie wypełniać dokumenty i nie denerwować się, że nie zdążą  – podkreśliła Agnieszka Szymańska.

W 2015 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1 mln 355 tys. rolników. Łączna kwota wypłat to 14,5 mld zł.

Teoretycznie rolnicy powinni złożyć wnioski do połowy maja. Jeśli zrobią to później, będą musieli płacić kary. Władze w Warszawie starają się o wydłużenie tego terminu o miesiąc.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl