fot. flickr.com

Rząd planuje zwiększyć ilość miejsc w zakładach karnych

Rząd zamierza stworzyć więcej miejsc w polskich zakładach karnych. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, do końca roku ma ich przybyć nawet 940. Miejsca mają być gotowe dla Polaków skazanych w krajach Unii Europejskiej i tam odbywających kary.

Powodem takiej decyzji jest to, że kończy się pięcioletni okres przejściowy na stosowanie decyzji ramowej ws. wzajemnego uznawania wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności. Umożliwia ona przekazywanie osadzonych do więzień w kraju ich pochodzenia. Rozbudowywane są zakłady karne w Rzeszowie i Grudziądzu. Wcześniej do użytku oddany został pawilon w areszcie śledczym w Hajnówce.

Ppłk Jarosław Góra, rzecznik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zwraca uwagę, że większa ilość miejsc dla osadzonych wiąże się z lepszą ich resocjalizacją.

Oczywiste jest, że im więcej jest miejsc przeznaczonych dla osób pozbawionych wolności, tym proces resocjalizacji, oddziaływania jest skuteczniejszy. Jeśli psycholog lub wychowawca zajmuje się 40 skazanymi, a nie 80, to jest oczywiste, że efekty tej pracy mogą być lepsze – podkreśla ppłk Jarosław Góra.

Według stanu z 1 kwietnia w polskich zakładach karnych jest umieszczonych ponad 71 tys. osób. Liczba ta obejmuje także tymczasowo aresztowanych. Z kolei w unijnych więzieniach i aresztach przebywa 6 tys. naszych rodaków, najwięcej w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

RIRM

drukuj