fot. PAP/EPA

R. Bochenek: rząd jest w kontakcie z niemieckimi służbami i policją

Polski rząd jest w kontakcie z niemieckimi służbami bezpieczeństwa i policją – oświadczył w poniedziałek wieczorem rzecznik rządu Rafał Bochenek, odnosząc się do tragicznych wydarzeń w Berlinie.

„My jako rząd jesteśmy w nieustannym kontakcie ze służbami bezpieczeństwa Niemiec, policją, która zabezpiecza miejsce tej tragedii.(…) Mamy nadzieję, że wszelkie okoliczności tej sprawy zostaną rzetelnie, sprawnie i wszechstronnie wyjaśnione” – powiedział Bochenek dziennikarzom.

Poinformował, że premier Beata Szydło jest w kontakcie z MSZ i ambasadą RP w Berlinie.

„Na bieżąco jest informowana o wszelkich postępach w działaniu tamtejszej policji” – dodał.

„Liczymy na to, że uda się już wkrótce poznać szczegóły i wszelkie okoliczności tej sprawy i mamy nadzieję, że wszelkie wątki tego zdarzenia, tego wypadku, zostaną wyjaśnione” – powiedział Bochenek.

Rzecznik rządu powiedział też, że na stronach polskiego MSZ będą się na bieżąco pojawiały informacje o działaniach służb i postępach w pracach niemieckiej policji.

Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała na twitterze, że w polskiej ambasadzie w Berlinie „działa sztab kryzysowy (konsulowie + policja PL)”, który jest w stałym kontakcie z niemieckimi służbami i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Berlińska policja podała numer telefonu, pod którym udzielane są informacje dotyczące sytuacji na miejscu zdarzenia: +49 30-54023111. Z numeru mogą korzystać osoby, które obawiają się o los swoich bliskich.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 40-tonowa ciężarówka z polskimi numerami rejestracyjnymi wjechała na teren kiermaszu, zabijając 9 osób i raniąc 50. Kierowca zbiegł, ale został zatrzymany i jest przesłuchiwany.

Przedstawiciele policji zaznaczają, że chociaż władze zakładają, że był to zamach, to nie można też wykluczyć nieszczęśliwego wypadku.

Burmistrz Berlina Michael Mueller powiedział dziennikarzom w poniedziałek wieczorem, że sytuacja w mieście jest pod kontrolą.

PAP/RIRM

drukuj