fot. PAP/Maciej Kulczyński

Prof. Krasnodębski: Dziś chce się zmienić przeszłość, żeby zbudować inną przyszłość

Berlin to tylko jeden z przykładów fałszowania historii – powiedział w rozmowie z naszą redakcją prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Odniósł się w ten sposób do sporu o krzyż umieszczonego na kopule odbudowanego zamku w Berlinie.

Partie Lewicy i Zielonych uważają, że chrześcijański symbol jest sprzeczny z misją obiektu – dialogiem kultur. Zastrzeżenia wobec krzyża podziela także Fundacja Przyszłość Berlina, wspierana przez część mediów.

Projektu w obecnym kształcie broni minister stanu ds. kultury Monika Gruetters, a także ks. abp. Heiner Koch. O sporze napisał „Die Welt”.

Prof. Zdzisław Krasnodębski podkreśla, że w Europie obecnie dąży się do zmiany przeszłości by na niej budować inną przyszłość.

– Okazuje się, że ma być to historia zafałszowana, bez chrześcijaństwa. Niestety nie dotyczy, to tylko tej sprawy. To dotyczy w ogóle sposobu widzenia historii Europy, żeby wyeliminować chrześcijaństwo z życia publicznego. Dzisiaj chce się również zmienić przeszłość, żeby zbudować inną przyszłość i to jest bardzo niepokojące – zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski.

Zamek w Berlinie wysadzony w powietrze został w 1950 roku na rozkaz władz Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

Jego odbudowę rozpoczęto w roku 2013. Zwycięski projekt włoskiego architekta przewiduje wierną rekonstrukcję fasad barokowego zamku wraz z kopułą.

RIRM

drukuj