Czwarty rozbiór Polski – 78. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego podpisali w Moskwie układ o nieagresji. Konsekwencją Paktu  Ribbentrop-Mołotow był czwarty rozbiór Polski.  

Najważniejszą częścią Paktu Ribbentrop-Mołotow był tajny protokół, który dokładnie opisywał podział Europy Środkowo-Wschodniej na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Pakt doprowadził do wybuchu II wojny światowej oraz masowych prześladowań, deportacji i mordów dokonywanych przez Niemców i komunistów. Dokument przesądził też o losie Polski i innych państw na wiele dziesięcioleci – wskazuje historyk dr Robert Derewenda.

– Takie kraje jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, mają słabsze możliwości gospodarcze, naukowe niż kraje Europy Zachodniej, dlatego że te kraje zostały zniszczone w wyniku paktu Ribbentrop- Mołotow, który przesądził los elit tych krajów, dlatego że elity tych krajów były mordowane zarówno przez Niemców, jak i Związek Radziecki – tłumaczy dr Robert Derewenda.

23 września to także Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Został on ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Do dziś nie jesteśmy w stanie policzyć, ile ofiar pochłonęły dwa największe totalitaryzmy w Europie – podkreśla Michał Masłowski z IPN w Krakowie.

– Sama II wojna światowa przyniosła kilkadziesiąt milionów ofiar. W Polsce mówi się o ok. 6 milionach. My dzisiaj do końca nie jesteśmy w stanie w pełni określić tej liczby ofiar – mówi Michał Masłowski.

W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury powołało Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Jednostka dokumentuje zbrodnie niemieckie i sowieckie w Polsce. Świadectwa świadków oraz dokumenty są udostępniane na stronie internetowej www.zapisyterroru.pl.

W tym roku ośrodek wydał też pierwszą swoją publikację z serii „Zapisy terroru”. Dotyczy ona Warszawy. Dostępna jest w języku polskim i angielskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl