Putin i Trump wyrażają gotowość do pracy nad normalizacją stosunków między USA i Rosją

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent elekt USA Donald Trump podczas rozmowy telefonicznej wyrazili gotowość do pracy nad normalizacją stosunków między oboma krajami i zgodzili się co do konieczności połączenia sił w walce z terroryzmem – poinformowały w poniedziałek służby prasowe Kremla.

Prezydent elekt Trump podkreślił w rozmowie z prezydentem Putinem, że bardzo liczy na silne i trwałe relacje z Rosją i Rosjanami” – podało w oświadczeniu biuro prasowe Trumpa.

Służby prasowe Kremla poinformowały, że Putin pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach i oznajmił, że jest gotów podjąć dialog o partnerstwie z nową administracją USA. Dialog ten ma być oparty na „równości, wzajemnym szacunku i nieinterweniowaniu w sprawy wewnętrzne” – podano w oświadczeniu.

Podczas rozmowy obaj przywódcy przedyskutowali szereg kwestii związanych z zagrożeniami i wyzwaniami, przed którymi stoją Stany Zjednoczone oraz Rosja. Trump i Putin byli zgodni w ocenie obecnych stosunków amerykańsko-rosyjskich, które są „skrajnie niezadowalające”, i opowiedzieli się za ich normalizacją oraz budową konstruktywnej współpracy na wielu płaszczyznach – podały służby prasowe Kremla. Jak dodano, Putin i Trump podkreślili konieczność rozwijania handlowej i ekonomicznej współpracy, by relacje na linii USA-Rosja miały „solidną podstawę”.

Służby prasowe Kremla poinformowały także, że Putin i Trump są zgodni co do konieczności połączenia sił w walce z „międzynarodowym terroryzmem i ekstremizmem”.

Trump formalnie przejmie władzę od ustępującego demokratycznego prezydenta Baracka Obamy 20 stycznia. Podczas kampanii wyborczej prezydent elekt USA obiecywał znaczne ocieplenie stosunków z Rosją, bez względu na rosyjską interwencję w Syrii i aneksję Krymu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl