fot. PAP/EPA

Rosyjskie lotnictwo i syryjska armia planują operację wyzwolenia Aleppo

Premier Syrii Wail Nadir el-Halaki poinformował w niedzielę w Moskwie rosyjskich deputowanych o przygotowywanej przez rosyjskie lotnictwo i armię syryjską wspólnej operacji wyzwolenia Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

W środę wspierana przez siły sojusznicze armia syryjska rozpoczęła dużą ofensywę przeciwko rebeliantom na południe od Aleppo. Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze od czasu ogłoszenia zawieszenia broni.

– Razem z naszymi rosyjskimi partnerami przygotowujemy operację wyzwolenia Aleppo i zablokowania wszystkich nielegalnych grup zbrojnych, które nie przyłączyły się do umowy o zawieszeniu broni lub ją złamały – powiedział syryjski premier, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że toczące się tam od kilku dni walki stawiają pod znakiem zapytania ogłoszony w lutym bieżącego roku rozejm, który w konsekwencji miał doprowadzić do postępów w negocjacjach pokojowych między zwaśnionymi stronami: reżimem w Damaszku a syryjskimi rebeliantami i opozycją, żądającymi od 2011 r. odejścia Asada.

                                                                                     PAP/RIRM

drukuj