fot. flickr.com

Polska pomoże w ochronie granic UE; do Grecji pojedzie 120 funkcjonariuszy

Polska wyśle 120 funkcjonariuszy i ekspertów do Grecji, by pomogli w ochronie granicy Unii Europejskiej. Chodzi o działania w ramach europejskiej agencji Frontex oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO).

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w skład grupy wejdzie 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 40 policjantów i 20 ekspertów Urzędu ds. Cudzoziemców.

Resort swoją decyzję uzasadnia koniecznością wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic UE i strefy Schengen. Wskazuje też na potrzebę wsparcia państw najbardziej dotkniętych masowym napływem uchodźców.

Poseł Edward Siarka, wiceszef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, ocenia, że decyzja, jaką podjęło MSWiA, jest dobra. Jest ona – jak dodaje – konsekwentną realizacją zapowiedzi premier Beaty Szydło w sprawie ochrony granic UE.

– Pani premier zawsze stawiała sprawę w ten sposób, iż granice zewnętrzne Unii należy bronić tam, gdzie rzeczywiście jest problem, czyli tam, gdzie Grecy mają problem; tam, gdzie Włosi mają problem, czyli od strony południowej, żeby nie prowadzić polityki europejskiej w ten sposób, że później mamy naciski na kraje członkowskie, aby przyjmowały uchodźców. Trzeba chronić granice zewnętrzne. To od początku konsekwentnie było stanowisko polskie. Ta decyzja pana ministra Błaszczaka o wysłaniu pograniczników do tych rejonów jest jak najbardziej zasadna. To jest istotne wsparcie. Polska brała już udział w takich misach, np. w Kosowie. Przy okazji tych działań nasi funkcjonariusze również nabywają doświadczeń – mówi poseł Edward Siarka.

W Europie trwa poważny kryzys migracyjny. Uciekinierzy – głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu – napływają przez Morze Śródziemne oraz przez Bałkany Zachodnie.

W ub.r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 180 tys., z czego ponad 150 tys. trafiło do Grecji – wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

RIRM

drukuj