fot. PAP/EPA

W. Brytania i UE wznawiają negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska wznawiają negocjacje w sprawie umowy handlowej. To od niej zależą przyszłe relacje między Londynem a Brukselą.

Umowa o wolnym handlu to główny punkt sporu między rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską.

– Porozumienie jest w zasięgu ręki, jeśli obie strony są skłonne pracować konstruktywnie, w duchu kompromisu, jeśli pracujemy nad osiągnięciem postępu w oparciu o teksty prawne, a przede wszystkim, jeśli jesteśmy gotowi omówić i rozwiązać najtrudniejsze kwestie – powiedział unijny negocjator do spraw Brexitu, Michel Barnier.

Londyn oczekuje takiej umowy, jaką zawarła z Brukselą Kanada. Przewiduje ona zniesienie ceł na poziomie 98 procent.

– Jesteśmy całkowicie zaangażowani w zawarcie umowy o wolnym handlu w stylu kanadyjskim, ale jeżeli proces ten ma powrócić na właściwe tory, konieczna jest zasadnicza zmiana podejścia ze strony Unii Europejskiej – podkreślił Michael Gove.

Przewodniczący Rady Europejskiej stawia warunki. Chce, by Londyn podlegał pod unijne prawo.

– Wielka Brytania chce dostępu do naszego jednolitego rynku, jednocześnie odchodząc od naszych standardów i regulacji. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko – powiedział przewodniczący RE Charles Michel.

Dziś rozpocznie się kolejna tura negocjacji, która potrwa do niedzieli. Jeżeli do końca roku nie dojdzie do kompromisu, to Wielka Brytania opuści Wspólnotę bez porozumienia.

 

TV Trwam News

drukuj