fot. PAP/Piotr Nowak

Min. Kwieciński: Polski rząd zabezpieczył w tegorocznym budżecie 1 mld zł na wypadek tzw. chaotycznego Brexitu

Polski rząd zabezpieczył w tegorocznym budżecie 1 mld zł na wypadek tzw. chaotycznego Brexitu – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Szef resortu ma jednak nadzieję, że wyjście Wielkiej Brytanii nastąpi na bazie porozumienia. Groźba odejścia Zjednoczonego Królestwa bez wynegocjowanej umowy jest wciąż realna. Pozostały już tylko nieco ponad dwa miesiące.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma dziś po południu przedstawić Izbie Gmin alternatywny plan działań ws. Brexitu. Jest to konieczne po odrzuceniu przez posłów rządowego projektu porozumienia z UE.

Minister Jerzy Kwieciński był pytany przez dziennikarzy o to, czy także Polska ma „plan B” na wypadek tzw. twardego Brexitu. Polski rząd zabezpiecza się m.in. finansowo – zapewnił minister Kwieciński.

W budżecie na rok 2019 mamy przewidziane dodatkowe środki w wys. 1 mld zł na wypadek tzw. chaotycznego Brexitu, czyli gdybyśmy musieli uzupełnić budżet Unii Europejskiej o dodatkowe środki, żeby finansować te wszystkie programy, które Unia zaplanowała sobie na ten rok. Jeszcze raz powtarzam, mam nadzieję, że do tego nie dojdzie – powiedział szef resortu.

Zgodnie ze wcześniejszymi założeniami Brexit ma nastąpić 29 marca. O opuszczeniu Wspólnoty zdecydowali w referendum Brytyjczycy. Przed zrealizowaniem tego zadania stanął gabinet Premier Theresy May.

RIRM

drukuj