fot.flickr.com

Wielka Brytania nie wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy

Izba Lordów przyjęła ustawę, która bez umowy nie pozwala wyjść Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Teraz szef rządu Boris Johnson musi złożyć wniosek o przedłużenie Brexitu do stycznia 2020 roku.

Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską 31 października tego roku.  Jednak wczoraj Brytyjska Izba Lordów bez poprawek zaakceptowała ustawę, która blokuje wyjście kraju bez umowy. Zgodnie z zapisami, jeśli parlament nie otrzyma do 19 października innej wersji pisma, szef rządu Boris Johnson będzie musiał zmienić termin opuszczenia Unii, który zostanie wydłużony do stycznia 2020 roku.

Wcześniejsze przyjęcie przez Izbę Gmin spowodowało podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej. W ten sposób 21 posłów, których głosowało wbrew stanowisku rządu, zostało wykluczonych z klubu parlamentarnego. Między innymi jest to były minister w Rządzie Margaret Thatcher – Kenneth Clarke, który w parlamencie zasiaduje od prawie 50 lat. Ustawę musi jeszcze podpisać królowa Elżbieta II i będzie obowiązywała od poniedziałku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj