fot. twitter.com

IPN otworzy kolejną wystawę na temat „operacji polskiej” NKWD

9 września o godzinie 10.30 w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938” w Odessie z udziałem prezesa IPN.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzy wystawę „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938” podczas dwudniowej wizyty delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w Odessie. Wystawa prezentowana będzie w pomieszczeniach katedry Wniebowzięcia NMP.

Następnego dnia przedstawiciele IPN oddadzą hołd ofiarom sowieckiego terroru pochowanym w polskiej części cmentarza w Odessie i w masowych mogiłach przy trasie owidiopolskiej. [zobacz więcej] 

Przygotowana przez Archiwum IPN ekspozycja składa się z 16 plansz. Na pierwszych pięciu planszach przedstawiono sytuację Polaków po traktacie ryskim oraz przebieg „operacji polskiej” w USRR. Kolejne plansze ukazują indywidualne losy osób represjonowanych. Dodatkowo na trzech planszach przedstawiono wykonane przez grupę rekonstrukcyjną inscenizacje aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania.

W wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty ze zbiorów, współpracujących z Instytutem, ukraińskich Państwowych Archiwów Obwodowych w Winnicy, Chmielnickim i Odessie oraz dokumenty pozyskane ze Stowarzyszenia Memoriał i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Dotychczas wystawa prezentowana była w Winnicy i w Chmielnickim.

Adam Stefan Lewandowski/RIRM

drukuj