fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

Trwa ofensywa dyplomatyczna prezydenta Andrzeja Dudy. W czwartek polski przywódca rozmawiał w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem.

Obronność, bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie Ukrainy – to główne tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem.

– W jaki sposób dalej wspierać Ukrainę, jaką pomoc jesteśmy w stanie jej zaoferować – o tym też dzisiaj mówiliśmy z premierem Rishim Sunakiem. Podziękowałem mu za udział Wielkiej Brytanii w koalicji czołgowej (…). Rozmawialiśmy również o perspektywie odbudowy Ukrainy. Wyraziłem nadzieję na brytyjskie wsparcie w tym, aby być częścią koalicji państw, które uczestniczyłyby w procesach gospodarczych związanych z odbudową Ukrainy – poinformował prezydent Andrzej Duda.

–  Jesteśmy też pod tym względem właściwie kluczowym krajem tranzytowym, jeżeli chodzi o komunikację z Zachodu do Ukrainy, więc nasz udział w tym procesie jest dla mnie czymś oczywistym – dodał.

Głowa polskiego państwa przypomniała przy tym, że w tej chwili w Polsce trwają szkolenia ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard.

Prezydent RP odniósł się także o spodziewanych postanowieniach zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

– Jesteśmy w szczególnym momencie. Za chwile w Warszawie odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, państw NATO Europy Środkowej. Będzie też spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Joe Bidenem. W środę zaprosiłem także sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo jego udział w każdym szycie B9 jest sprawą oczywistą. To będzie także bardzo ważny moment poprzedzający szczyt NATO w Wilnie, do którego dojdzie na przełomie czerwca i lipca. To bardzo ważny moment, by ostatecznie podyskutować nad tym, co chcemy uzyskać w Wilnie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Rozmawialiśmy w Brukseli z sekretarzem generalnym oraz tutaj z premierem Wielkiej Brytanii i chcielibyśmy, żeby to wzmocnienie było jeszcze większe, w jeszcze istotniejszym stopniu. Chcielibyśmy także, żeby więcej ekwipunku NATO, uzbrojenia NATO, było zgromadzone na terenie wschodniej flanki NATO, tak by był on dostępny dla sił Sojuszu w każdej potrzebie, jeśli tylko taka wystąpi – dodał.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl