PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent A. Duda: Rolnictwo to nasza marka eksportowa

Rolnictwo to nasza marka eksportowa; nasz główny cel to by dopłaty dla polskich rolników sięgnęły przynajmniej średniej w UE – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami rolniczej gminy Proszowice w Małopolsce. Podkreślił, że rolnicy zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe.

Podczas wieczornego wystąpienia prezydent Andrzej Duda nawiązywał do tematyki rolnictwa wskazując, że dzisiaj dzięki trudowi polskich rolników, rolnictwo jest „ogromnym segmentem polskiej gospodarki”.

„Daje ogromny wkład w polskie PKB, jest naszą marką eksportową, ale przede wszystkim to właśnie polscy rolnicy dzięki swojej pracy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe” – mówił prezydent.

Odniósł się też do nowej obsady stanowisk w UE i tego, że Polsce przypadła teka komisarza ds. rolnictwa, którą będzie pełnił Janusz Wojciechowski.

Jak mówił prezydent, kiedy przed decyzjami dotyczącymi obsady stanowisk w instytucjach unijnych dyskutował z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, o który dział się ubiegać w KE „jedno było pewne, że chcemy dla Polski działu, który rzeczywiście się liczy, który jest ważny, decyduje o rozwoju, który ma istotne znaczenie w skali ogólnoeuropejskiej”.

„Myśleliśmy o energetyce, o różnych innych elementach, ale wtedy pojawiła się ta myśl: rolnictwo, postawmy na rolnictwo, ono jest tak dynamiczne w ostatnim czasie” – dodał.

Odnosząc się do osoby Janusza Wojciechowskiego prezydent stwierdził, że jest on najlepszym w Polsce fachowcem do spraw rolnictwa.

„Janusz jest wielkim patriotą i doskonale rozumie problemy polskich rolników” – mówił prezydent Andrzej Duda.

„Kiedy się spotkaliśmy, powiedział do mnie tak: jedna rzecz jest najważniejsza i o tą najważniejszą rzecz musimy walczyć, po to, żeby dopłaty dla polskich rolników sięgnęły przynajmniej średniej w Unii Europejskiej. To jest nasz główny, zasadniczy cel” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent nawiązując do informacji przekazanych podczas spotkania przez burmistrza Proszowic Grzegorza Cichego, że tamtejsi rolnicy są małopolskimi liderami w pozyskiwaniu unijnych dotacji i zakupu nowoczesnego sprzętu rolnego, podziękował im za „uczestniczenie w zmianach, którym dziś podlega Rzeczpospolita.

Andrzej Duda podziękował też mieszkańcom ziemi proszowickiej za liczny udział w wyborach, najpierw do europarlamentu, a potem Sejmu i Senatu.

„Frekwencja w dwóch ostatnich wyborach pokazuje, że demokracja w Polsce działa” – podkreślił prezydent i dodał: „Jestem państwu ogromnie wdzięczny i proszę o jeszcze”.

Prezydent stwierdził, że zarówno ponad 40 proc. frekwencji w wyborach do PE i 62 proc. w wyborach parlamentarnych to wielki sukces.

„To jest dla mnie znak, że dojrzewamy do demokracji. To jest dla mnie znak, że Polacy rozumieją, że decydują o swoim losie poprzez głosowanie w wyborach, że w zależności od tego kogo wybiorą, taką będą mieli Polskę” – mówił.

„To jest właśnie sedno i istota demokracji” – dodał prezydent .

Wybory – zdaniem Andrzeja Dudy – „to był piękny pokaz obywatelskości, piękny pokaz tego, że demokracja w Polsce działa, że obywatele ją rozumieją i że jest ona szanowana”.

Prezydent zaapelował do mieszkańców Proszowic o liczny udział także w przyszłych wyborach – prezydenckich, samorządowych i następne parlamentarnych.

Mówiąc o nowym rządzie Andrzej Duda wyraził nadzieję na dobrą kontynuację tego, co było do tej pory.

„Ja, jak państwo wiecie, szedłem kiedyś razem z nimi w kampanii wyborczej, razem z tymi, którzy dzisiaj stanowią większość parlamentarną. To są koledzy, z którymi byłem w tym samym ugrupowaniu politycznym. Szliśmy z jednym, wspólnym programem” – podkreślił.

Prezydent wyraził satysfakcję, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego „w ogromnej części” zrealizował ten program w warstwie socjalnej, w warstwie pomocy rodzinie, która była ogromnie potrzebna.

„Dzisiaj ta pomoc jest. Mam nadzieję, że nie tylko będzie ona dalej realizowana – bo tego jestem pewien – ale mam nadzieję, że będziemy mogli także rozszerzać ten zakres działań, który ja nazywam budowaniem państwa o prawdziwie społecznej gospodarce rynkowej” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że chciałby tę politykę, która jest realizowana od ponad czterech lat kontynuować.

„Bardzo mi na tym zależy, proszę państwa o wsparcie. Bez tego wsparcia będzie to bardzo trudne, z państwa wsparciem wszystko się uda. Niech żyje Polska” – zakończył prezydent.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl