USA: A. Duda weźmie dziś udział w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku weźmie dziś udział w otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Będzie to pierwsza okazja do zabrania głosu na szczeblu szefa państwa, po tym jak Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie.

Dzisiejszą debatę zorganizował Kazachstan, który obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa. Spotkanie będzie poświęcone zakazowi rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Prezydent Andrzej Duda przedstawi także założenia Polski w Radzie Bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi każda agresja wiąże się z łamaniem praw międzynarodowych. Poza debatą polski prezydent spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ oraz ambasadorami wszystkich krajów członkowskich UE przy ONZ.

Politolog dr Lech Jańczuk ocenia, że biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania, Polska ma duże pole do popisu w realizacji interesów z zakresu bezpieczeństwa.

– Wizyta prezydenta jest konsekwencją prowadzenia polityki przez Polskę, bo tutaj nastąpił podział między prezydenta, premiera i szefa MSZ. Jednym z zadań prezydenta jest polityka obronna i kwestie NATO-wskie. Myślę, ze w USA, pod administracją Donalda Trumpa, mamy dobry klimat, by realizować swoje interesy z zakresy bezpieczeństwa. Myślę, że prezydent Duda będzie stawiał główny nacisk na wschodnią flankę NATO i zapewnienia bezpieczeństwa Europie Środkowo-Wschodniej, nie tylko w Polsce. Myślę, że będzie też poruszana kwestia przeznaczania środków finansowych na bezpieczeństwo – mówi dr Lech Jańczuk.

Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska objęła 1 stycznia br. Nasz kraj został wybrany na miejsce ustępującej Ukrainy.

Rada liczy łącznie 15 członków. Jej główny filar stanowi pięć stałych państw. Są nimi Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja i Wlk. Brytania.

Ich działalność dopełnia 10 niestałych członków. Powoływani są na 2 lata w drodze wyborów z uwzględnieniem klucza regionalnego. Głównym celem Rady Bezpieczeństwa ONZ jest dbałość o utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl