fot. tvp.info

Min. Błaszczak w USA: Oczekujemy liczniejszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Złożyłem deklarację; zgodnie z tym, co postanowiliśmy w ramach rządu, oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Waszyngtonie. Rozmowy w sprawie zestawów Patriot są na dobrej drodze – dodał.

„Rozmawialiśmy na temat obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Złożyłem deklarację zgodnie z tym, co postanowiliśmy w ramach rządu, oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Gwarantujemy, że ta obecność będzie dobra dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej części Europy, myślę tu o Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział szef MON po spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem.

Rozmowy dotyczyły także zakupów sprzętu wojskowego. Nawiązując do zapowiadanej na przyszły tydzień kolejnej wizyty delegacji MON w USA ws. zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, Mariusz Błaszczak powiedział, że „negocjowane są szczegóły”.

„Wszystko jest na dobrej drodze” – dodał.

Minister nie ujawnił, jakiej ceny dotyczą negocjacje na obecnym etapie.

„W rozmowie z generałem McMasterem zgodziliśmy się, że te rozmowy są bardzo owocne” – zapewnił.

W listopadzie ub. r. amerykańskie władze zgodziły się na sprzedaż Polsce pierwszej partii zestawów Patriot za 10,5 mld dolarów (ponad 37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

Poprzedni szef MON Antoni Macierewicz zapowiadał wcześniej, że za całą transakcję – zestawy w obecnie dostępnej wersji i w przyszłym wariancie z dookólnym radarem, nowym systemem zarządzania polem walki i uzbrojonych także w nowego typu niskokosztowe pociski – Polska miałaby zapłacić nie więcej niż 30 mld zł. Macierewicz mówił, że była to maksymalna kwota, za jaką Amerykanie byliby gotowi sprzedać system, a Polska wybierze z niej interesujące ją systemy i projekty offsetowe, co obniży cenę.

O wyborze systemu Patriot jako przedmiotu rozmów międzyrządowych zdecydowała ekipa PO-PSL.

PAP/RIRM

drukuj