M. Błaszczak: Szacujemy straty, wystąpimy do Funduszu Solidarności UE

Po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, Polska wystąpi do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz – poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister odebrał raporty na temat aktualnej sytuacji związanej z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym przez nawałnice. W wideokonferencji uczestniczyli wojewodowie oraz komendanci wojewódzcy PSP z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnych nawałnic.

Na briefingu Mariusz Błaszczak poinformował, że oszacowano straty w około 50 proc. budynków, które ucierpiały. Podkreślił, że akcja ratunkowa jest skoncentrowana na usuwaniu skutków nawałnic i że pracują komisje, które szacują straty.

„Wojewodowie mówili, że w okolicach 50 proc. wskazanych budynków szacunki zostały dokonane. O kwotach jeszcze nie rozmawialiśmy. To jest etap zbyt wstępny” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jak poinformował, do końca wtorku wojewodowie zgłoszą rozszerzenie listy gmin do rozporządzenia, które dotyczy uproszczeń związanych z odbudową budynków, które zostały zniszczone podczas nawałnicy. Dodał, że w środę takie rozporządzenie premier Beata Szydło wyda i podpisze.

„Wszystko jest przygotowane pod względem formalnoprawnym do tego, aby usuwać jak najszybciej skutki nawałnicy” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Poinformował, że po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, planowane jest wystąpienie do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz.

„Po zakończeniu szacowania strat, którego czas określiliśmy na koniec sierpnia, wystąpimy o takie wsparcie” – powiedział.

Minister pytany, czy planowana jest zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 2007 r., powiedział, że jej przepisy są analizowane. Zapowiedział, że podczas zaplanowanego na czwartek posiedzenia rządu zaproponuje zmiany prawne zmierzające do tego, aby w sytuacjach kryzysowych była „możliwość dostępu do łączy”.

„Jak się okazało, stacje przekaźnikowe pozbawione dostaw energii elektrycznej nie działały, w związku z tym trzeba tu podjąć konkretne działania, żeby tę sytuację naprawić. Jest pomysł, ale o nim powiem na Radzie Ministrów, która odbędzie się już w najbliższy czwartek” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Jeżeli miałbym uwagi, to bardziej są to uwagi skierowane do tych, którzy są odpowiedzialni za organizowanie zespołów, centrów zarządzania kryzysowego na poziomie gmin i powiatów. Nie zawsze to wszystko było przeprowadzane, tak jak przeprowadzane być powinno” – dodał.

Komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski poinformował, że na skutek burz PSP wyjeżdżała ponad 26 tys. razy, a udział w interwencjach udział brało blisko 96 tys. strażaków. Komendant mówił, że straż zakończyła już działania ratownicze, ale w województwach, przez które przeszła nawałnica, nadal będą prowadzone prace pomocnicze i takie, które wymagają specjalistycznego sprzętu.

„Niedługo będzie rozpoczęcie roku szkolnego, chcemy, żeby uczniowie byli bezpieczni i w tym celu również dokonamy oględzin budynków, obiektów szkolnych i dróg, przez które przejeżdżają autobusy, które dowożą dzieci” – zapowiedział Leszek Suski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl