MSWiA: w projekcie budżetu 3 mld 75 mln zł na modernizację służb mundurowych

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. na program modernizacji służb mundurowych zaplanowano 3 mld 75 mln zł, w tym ponad 2 mld 35 mln zł dla policji – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski.

Odpowiadał on na pytania posłów zadane podczas pierwszego czytania projektu ustawy.

„W 2019 r. planujemy wydatkować na program modernizacji służb mundurowych 3 mld 75 mln zł. To jest ta kwota, która została wpisana do reguły wydatkowej i w tym maksymalnym wymiarze będziemy to realizować. W tym ponad 2 mld 35 mln zł trafi do policji, 540 mln zł – do państwowej straży pożarnej, ponad 430 mln zł – do straży granicznej, służba ochrony państwa będzie dysponowała 69 mln zł” – poinformował Krzysztof Kozłowski.

Powiedział, że budżet państwa przewiduje wydatki na utrzymanie policji w kwocie 11 mld 62 mln zł. Podał też, że na zabezpieczenie finansowania organizacyjnego Szczytu klimatycznego COP24 w zakresie podległym MSWiA zaplanowano ponad 9 mln 400 tys. zł, w tym 7 mln 293 tys. zł to pieniądze przeznaczone dla funkcjonariuszy policji na wypłaty wynagrodzeń dodatkowych związanych z zapewnianiem przez nich bezpieczeństwa.

Krzysztof Kozłowski powiedział też, że ponad 128 mln zł trafi do ochotniczych straży pożarnych, z tego 83 mln 950 tys. zł do tych OSP, które funkcjonują w Krajowym Systemie Ratownictwa. Z kolei Centra Powiadamiania Ratunkowego otrzymają 51,5 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj