fot. twitter.com

MEN apeluje o niewprowadzanie niepokoju ws. podręczników szkolnych

Apelujemy o niewprowadzenie niepokoju w sprawie podręczników szkolnych. Nauczyciele mają z czego korzystać i rozpoczną naukę zgodnie z planem – wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak poinformował jeden z portali, lista podręczników do nowej podstawy programowej, z której mogą korzystać nauczyciele świeci pustkami.

W szkole podstawowej najtrudniejsza sytuacja ma być w klasach od czwartej do ósmej. Problem ma tam dotyczyć podręczników do etyki i wychowania do życia w rodzinie. W przypadku tych przedmiotów, do użytku nie dopuszczono żadnego podręcznika.

Jeśli chodzi o biologię na liście są trzy książki, a do edukacji dla bezpieczeństwa i wiedzy o bezpieczeństwie – po jednej.

MEN uspokaja: wszystko odbywa się zgodnie z planem i nie ma powodów do niepokoju.

Podręczniki przygotowują wydawcy. MEN dopuszcza do użytku szkolnego w szkołach podręczniki po uzyskaniu pozytywnych opinii rzeczoznawców, którzy to są wyznaczeni przez ministra. Dopuszczenie i odmowa dopuszczenia podręcznika do użytku szkolnego następuje w drodze decyzji administracyjnej. Ministerstwo dopuściło dotychczas do użytku szkolnego 178 podręczników. Te podręczniki uwzględniają nową podstawę programową. Wydawcy przygotowują podręczniki opracowane do nowej podstawy programowej dla klasy 1, 4, 7 szkoły podstawowej do poszczególnych zajęć edukacyjnych – mówi rzecznik resort edukacji, Anna Ostrowska.

Resort przypomina, że uczniowie naukę w klasach ósmych rozpoczną w przyszłym roku, dlatego na przygotowanie podręczników dla nich jest jeszcze czas.

Warto przypomnieć, że nauczyciel może realizować program z wykorzystaniem podręcznika lub bez niego – korzystając z wybranego materiału edukacyjnego lub ćwiczeniowego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj