Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty

Wczoraj w toruńskim centrum kulturalno-kongresowym rozpoczęła się dwudniowa, czwarta Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty zatytułowana „Edukacja Przyszłości”. Na spotkanie przybyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jej wystąpienie dotyczyło wdrażania reformy edukacyjnej związanej z likwidacją gimnazjów.

Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy rozmawiali m. in. o wyzwaniach stojących przed dyrektorami szkół związanych z reorganizacją oświaty, cyberbezpieczeństwie w szkole, a także o cyfrowej przestrzeni zarzadzania oświatą, kulturą i sportem.

Głos w dyskusji zabrała obecna na spotkaniu minister edukacji Anna Zalewska. Wygłosiła ona referat zatytułowany „Coraz bliżej dobrej szkoły – wdrażanie reformy edukacji”.

– Podstawy programowe są, podręczniki wydawcy piszą. Do końca czerwca te podręczniki będą gotowe – do klasy I, IV i VII. W tej chwili przygotowane są informatory dla nauczycieli, którzy rozpoczynają szkolenie do końca czerwca. Nauczyciele z tych wrażliwych roczników, przede wszystkim I, IV i VII klasa, zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych – zaznaczyła Anna Zalewska.

Burzliwe dyskusje toczą się o zmiany, jakie ma zaproponować resort edukacji w sprawie Karty Nauczyciela, a także podwyżek dla nauczycieli i rzekomych zwolnień.

– To zmiany, które mają unowocześnić, a jednocześnie zmobilizować nauczycieli do tego, żeby uczyli się przez całe życie, ale trzeba im w związku z tym zaproponować właściwe doskonalenie zawodowe. Jednocześnie przekształcenia gimnazjów odbędą się w taki sposób, żeby pojawiły się dodatkowe miejsca pracy – mówiła szefowa MEN.

Jednym z wielu wyzwań, jakie stoją przed resortem edukacji, jest niż demograficzny, przez który wielu nauczycieli straciło pracę. Odnosząc się do tego, a także innych problemów związanych z krytyką reformy edukacji szefowa resortu zauważa, że zmiany, szczególnie te na większą skalę zawsdze powodują określony niepokój.

– Każda reforma, szczególnie duża, która dotyka prawie 5 mln uczestników – dzieci, młodzież, dorosłych uczących się w policealnych szkołach dla dorosłych, rodziców, nauczycieli zawsze musi budzić niepokoje, dlatego jesteśmy z nauczycielami, jesteśmy z rodzicami, tłumaczymy, rozmawiamy. Każdemu będziemy tłumaczyć, bo to dobra reforma skoncentrowana na dzieciach – dodała minister.

Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl