fot. PAP/Albert Zawada

Min. P. Czarnek: Polska była, jest i będzie w Unii Europejskiej

Oszukanie Polaków urojonym polexitem to jedyny sposób, dzięki któremu Donald Tusk z opozycją dzisiaj widzą możliwość wygrania najbliższych wyborów. Nie ma polexitu i nie będzie. Polska była, jest i będzie w UE – powiedział w poniedziałek w „Sygnałach Dnia” szef MEiN Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek poproszony został w „Sygnałach Dnia” Polskiego Radia o komentarz do reakcji opozycji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego wobec prawa unijnego.

„Wyrok TK jest potwierdzeniem tego, że prawo europejskie, prawo Unii Europejskiej, ma swoją nadrzędność tylko w tych obszarach, w których przekazuje się UE kompetencje państw członkowskich. Myśmy nasze kompetencje przekazali tylko w niektórych sprawach, zresztą konstytucja nie pozwala nam na więcej. To konstytucja wskazuje przecież, że Rzeczpospolita Polska może przekazać kompetencje organizacji międzynarodowej w niektórych sprawach. I w tych niektórych sprawach uznajemy nadrzędność prawa europejskiego” – mówił szef MEiN

Jak dodał, „tak robią wszyscy w całej Europie, również Niemcy”.

„Natomiast w sprawach, które należą do wyłącznej kompetencji państw członkowskich, a takich jest zdecydowana większość (…), jest ewidentna nadrzędność polskiej konstytucji, co wynika także z art. 8 polskiej konstytucji” – powiedział.

Odniósł się także do niedzielnych manifestacji zwołanych przez lidera PO Donalda Tuska w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

„To, co robią ci państwo, co zaprezentowali w niektórych miejscach w Polsce, zwłaszcza na placu Zamkowym, to jest histeria, którą ja od kilku lat nazywam polexitem urojonym. To jedyna alternatywa dla braku programu opozycji z Donaldem Tuskiem na czele” – ocenił Przemysław Czarnek.

„Jeśli ktoś nie ma odrobiny honoru i nie potrafi sobie przypomnieć, co robił z Polską do 2015 roku, na jakie miliardy Polska była okradana do 2015 roku (…), to jedyne, co może zrobić, to straszyć Polaków jakimś polexitem, którego nie ma i być nie może na gruncie prawnym” – dodał.

Jak mówił „środowiska lewicowo-liberalne i lewackie, które opanowały polityczne salony Brukseli, już dawno znane są z tego, że kompletnie nie przestrzegają traktatu UE i orzecznictwa TSUE. To jest środowisko, które sprowadza UE na tory kompletnie niepraworządne, niedemokratyczne i od tego trzeba ratować UE”.

„To samo środowisko ma swojego wysłannika w Polsce, który nazywa się Tusk i który przyjechał tutaj tylko po to, aby podburzać atmosferę, by prowadzić wojnę polsko- polską (…), żeby narobić zamieszania i odsunąć od władzy obecną ekipę” – powiedział Czarnek.

Jak dodał, „jedyny sposób, dzięki któremu Donald Tusk z opozycją dzisiaj widzą możliwość wygrania najbliższych wyborów, to oszukanie Polaków urojonym polexitem”.

„Nie ma polexitu i nie będzie. Polska była, jest i będzie w UE, będzie ją naprawiała” – podkreślił Przemysław Czarnek.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl