fot. PAP/EPA

Hahn: powstanie mapa drogowa ws. pomocy dla Ukrainy

UE pracuje z rządem Ukrainy nad wypracowaniem wspólnej „mapy drogowej”, która pozwoli na wykorzystanie przez ten kraj unijnej pomocy – poinformował w poniedziałek w Warszawie komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

Hahn spotkał się w poniedziałek z prezydentem Bronisławem Komorowskim, szefem MSZ Grzegorzem Schetyną i marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim.

Polska jest pierwszym krajem, w którym Hahn złożył wizytę po objęciu funkcji komisarza ds. polityki sąsiedztwa. Jak poinformował na wspólnej konferencji prasowej szef MSZ Grzegorz Schetyna, jego rozmowa z komisarzem dotyczyła m.in. sytuacji na Ukrainie, relacji tego kraju z Rosją, relacji UE z Białorusią, współpracy UE z krajami Bałkanów Zachodnich, a także przygotowań do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

„Ten szczyt to jest pewien etap, który może wyznaczyć nowe tempo i nowy czas współpracy między Unią Europejską a krajami Partnerstwa Wschodniego” – zaznaczył Schetyna.

Hahn mówił o unijnej pomocy dla Ukrainy. Przypomniał, ze w zeszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała nowy program pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 1,8 mld euro. Wsparcie w formie kredytów ma zostać przeznaczone na poprawę równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej tego kraju; przyznanie pomocy będzie uzależnione od wdrażania przez Kijów koniecznych reform.

„Pracujemy z rządem Ukrainy nad wypracowaniem wspólnej +mapy drogowej+, która byłaby bardziej szczegółowa w stosunku do tego, co w tej chwili jest prezentowane przez Ukrainę. Oprócz tego w latach 2014-2015 przeznaczymy łącznie 355 milionów euro z funduszy polityki sąsiedzkiej” – powiedział komisarz.

Hahn mówił też o kształcie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Podkreślił, że musi być „szyta na miarę” potrzeb krajów sąsiedzkich UE i samej Unii, powinna być bardziej elastyczna, odpowiadać na kolejne wydarzenia takie jak „arabska wiosna” czy sytuacja na Ukrainie.

PAP

drukuj