fot. PAP

Wolność mediów i religii tematem debaty sesji w Strasburgu

Dziś w godzinach popołudniowych podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się debata na temat praw człowieka, demokracji, wolności mediów i religii. W imieniu grupy EKR głos zabierze europoseł Tomasz Poręba, który na forum Parlamentu będzie przypominał o prawach katolików w Polsce i na świecie. Poruszy on także sprawę dyskryminacji TV Trwam.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ignoruje głos 2,5 mln obywateli, którzy domagają się katolickiej telewizji w swoich domach. Uważam, że Unia Europejska, która wyrosła przecież na chrześcijańskich korzeniach, nie powinna pozostawać obojętna na jawną dyskryminację katolickich odbiorców. Będę o to apelował w dzisiejszej dyskusji – dodaje europoseł Tomasz Poręba.

Raport nad którym dyskutuje Parlament wyraźnie mówi o wolności mediów – dodaje europoseł.

Omawiany raport zwraca uwagę m.in. na to, że wolność prasy, media, sektor cyfrowy i dziennikarstwo są dobrami publicznymi. Takim dobrem jest niewątpliwie także Telewizja Trwam, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji blokuje dostęp do multipleksu cyfrowego – zaznaczał europoseł Poręba.

Podczas debaty poruszona zostanie również kwestia swobodnego wyznawania religii.

– Jak podkreślił Ojciec Święty Franciszek, dziś, w XXI wieku, chrześcijanie są prześladowani znacznie bardziej niż w początkach chrześcijaństwa. Z powodu wiary w Chrystusa prześladowanych jest na świecie 200 mln osób. Tymczasem Unia Europejska, której założyciel – Robert Schuman – jest dziś kandydatem na ołtarze, pozostaje w tej sytuacji biernym obserwatorem. Dlatego będę wzywał wspólnotę do wykorzystania dostępnych instrumentów i środków finansowych na rzecz ochrony mniejszości religijnych, a szczególnie do monitorowania i reagowania na prześladowania Chrześcijan – wskazuje europoseł Poręba.
 

EKR/RIRM

 

drukuj