fot. Małgorzata Pabis

Janusz Wardak laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego

Janusz Wardak został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, która jest przyznawana corocznie (od 1997 roku) przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację „Źródło”. W 2021 roku inicjatywę przekazano Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, w imieniu którego obecnie działa Kapituła Nagrody.

Janusz Wardak urodził się w 1968 roku. Jest absolwentem lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. To jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia Akademia Familijna, autor wykładów, warsztatów i artykułów poświęconych wychowaniu dzieci i miłości małżeńskiej.

W tym roku został on laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Została ona przyznana już po raz 25. Corocznie otrzymują ją osoby, które – dbając o formację własnej rodziny – podejmują działania na rzecz innych rodzin, inicjują i uczestniczą we wspieraniu rozwoju polskich rodzin.

Metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski, zwracając się do laureata podczas uroczystości, powiedział – nawiązując do wręczonej nagrody, ikony Świętej Rodziny – że tajemnica Świętej Rodziny zawarta jest w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej. Ksiądz arcybiskup podziękował przy tym małżeństwu Wardaków.

„Pragnę wyrazić wdzięczność za to, co Państwo zrobili ze swoim powołaniem życiowym. Państwo pokazują, jak piękne jest życie, jak warto dla tego życia żyć i jak otwierać się na pełnię życia, która zawarta jest w Trójcy Przenajświętszej” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita wspomniał także o pielgrzymce ikony Świętej Rodziny, która rozpocznie się 26 grudnia br. w sanktuarium św. Rodziny w Zakopanem. Nawiedzi ona wszystkie dekanaty diecezji krakowskiej, przypominając o świętości małżeństwa i rodziny. Jej peregrynacja związana jest z Rokiem Rodziny „Amoris laetitia” (radość miłości), ogłoszonym przez papieża Franciszka 19 marca 2021 roku.

Po ks. abp. Marku Jędraszewski głos zabrał Janusz Wardak.

„Kiedy bliżej poznawałam postać Jerzego Ciesielskiego, z radością odkryłem, jak wiele nas łączy. Przede wszystkim łączyło nas pragnienie, by po wyjściu z duszpasterstwa akademickiego utrzymać intensywność życia duchowego w codziennym życiu” – wskazał Janusz Wardak.

„Nagroda jest dla mnie także dostrzeżeniem działalności grupy rodzin, do której zostaliśmy włączeni, a z łaską Bożą różne inicjatywy dawały dobre owoce” – dodał.

Laureat wspomniał o niezwykłej umiejętności dobrego wykorzystania czasu przez Jerzego Ciesielskiego.

„Zamiast martwić się, narzekać – on szukał rozwiązań, aby realizować misję daną mu przez Boga” – zauważył.

Janusz Wardak podziękował swojej żonie, Annie, z którą realizują szereg działań na rzecz umocnienia rodzin:

„Nie zrobiłbym tego wszystkiego bez Ani. (…) Chcemy, aby jak najwięcej rodzin podążało drogą świętości” – zaznaczył laureat.

Po konferencji prasowej w bazylice św. Floriana sprawowana była Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz w intencjach tegorocznego laureata nagrody.

Sługa Boży Jerzy Ciesielski (1929-1970) swoim życiem dawał świadectwo miłości Boga i bliźnich. Z jego osobą wiążą się trzy charakterystyczne określenia: „ojciec rodziny, inżynier i naukowiec, chrześcijanin XX wieku”. Jan Paweł II podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w kolegiacie św. Anny w Krakowie (8 czerwca 1997 r.) powiedział o nim: „Posługę uczonego, posługę myślenia, uczynił drogą do świętości”.

Janusz Wardak (ur. 1968 r.) absolwent lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia Akademia Familijna. Autor wykładów, warsztatów i artykułów poświęconych wychowaniu dzieci, miłości małżeńskiej i życiu rodzinnemu. Doradca rodzinny. Przez kilka lat – wicedyrektor ds. wychowawczych szkoły dla chłopców „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik” w Warszawie. Inicjator kampanii „Mniej ekranu, więcej rodziny”. Razem z żoną prowadzą „Akademię Wardaków” (www.wardakowie.pl) oraz wydawnictwo Wardakowie, a także warsztaty dla firm – Life&work. Od 26 lat szczęśliwy mąż, ojciec dziesięciorga dzieci w wieku od 5 do 25 lat. Razem z żoną, Anną, konsultor Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka/radiomaryja.pl

drukuj