J. M. Jackowski: To obrona republiki okrągłostołowej

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski odniósł się do opublikowanego dziś listu otwartego byłych prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i działaczy opozycji w sprawie demokracji w Polsce. Jak podkreślił, jest to obrona republiki okrągłostołowej ze strony autorów listu.

W liście stwierdzono, że PiS „nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej”.

Wskazano także, że Sejm i Senat „pracują pod dyktando niewielkiej większości, lekceważąc argumenty i interesy mniejszości”.

Zdaniem sygnatariuszy listu spór w sprawie Trybunału Konstytucyjnego „realnie grozi ograniczeniem praw członkowskich naszego kraju w Unii Europejskiej”.

Pismo wzywa też polityków obozu rządzącego, którym drogie są państwo i demokracja, do odmowy udziału w ich niszczeniu.

List jest absurdalny – ocenia senator Jan Maria Jackowski.

– To jest pomieszanie z poplątaniem. Z niego najbardziej przebija przede wszystkim obrona interesów tych, którzy najwięcej czerpali na III RP i jest to obrona okrągłostołowej republiki, ponieważ społeczeństwo wybrało zupełnie inną opcję polityczną i opowiada się za zmianą. Więc ci, którzy czują, że utracą przywileje w ten sposób po prostu próbują się bronić stawiając absurdalne zarzuty demokracji – wskazuje Jan Maria Jackowski.

Pod listem otwartym opublikowanym m.in. na łamach „Gazety Wyborczej” i TVN24 podpisali się Lech Wałęsa Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski i Władysław Frasyniuk.

RIRM

drukuj