Bruksela: tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej

W Brukseli odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Miejsce pamięci znajduje się w kościele św. Elżbiety.

Polacy mieszkający na stałe w Belgii chcą pamiętać o tragicznie zmarłych ofiarach katastrofy samolotu Tu-154M.

– Dla nas najważniejsza jest pamięć o Polsce, o naszych rodakach, naszych przodkach, kultywowanie tradycji – to, co w polskim narodzie jest wielkie, ofiarność, życzliwość, pomoc innym –  podkreśla Anna Woś, prezes Polonia Flandria.

Stąd pomysł odsłonięcia tablicy, która będzie przypominać o osobach, które do końca swego życia służyły Polsce.

– Takie miejsca, jak tu w kościele ta odsłonięta tablica, dają poczucie wspólnoty i tożsamości narodowej. Katastrofa smoleńska, jak wielokrotnie powtarzałem, jest jednym z takim kamieni milowych polskiej historii – wydarzeniem tragicznym, ale wydarzeniem, które może budować to poczucie wspólnoty, jedności – mówi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

To właśnie jedność Polonii sprawia, że pamięć o ofiarach katastrofy jest pielęgnowana także tu – w Brukseli.

– Pomysł oczywiście wyszedł od Polonii tzn. że jest taka potrzeba, aby w kościele, w którym modlą się Polacy, było to miejsce smoleńskie – wskazuje Beata Gosiewska, europoseł PiS.

Dwa tygodnie temu obchodziliśmy szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jednak po sześciu latach nadal jest wiele znaków zapytania, a kluczowe dowody przetrzymuje strona rosyjska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj