Czy komisja sprawiedliwości zajmie się katastrofą smoleńską?

Parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka z udziałem prokuratorów wojskowych.

Mieliby oni. m.in. przedstawić wyjaśnienia dotyczące decyzji prokuratury wojskowej, która jak napisał „Nasz Dziennik” zleciła badania na obecność alkoholu w organizmach 21 ofiar. Chodzi też m.in. o wyjaśnienia ws. informacji o polsko-rosyjskiej ekspertyzie szczątków Tu-154M.

– Z medialnych doniesień wynika, że badania laboratoryjne potwierdzają obecność trotylu. Prokuratura temu zaprzecza. Mamy również inne informacje ze strony rosyjskiej.  Sugerują one, ze  jakoby badania przeprowadzone w Rosji przez specjalistów polskich i rosyjskich nie potwierdziły obecności  trotylu. Potem mamy stanowisko Prokuratury Wojskowej o tym, że żaden z polskich specjalistów nie uczestniczył w badaniach na terenie Rosji. Zatem sporo zamieszania, dezinformacji i dlatego chcemy żeby Prokuratura Wojskowa wypowiedziała się na ten temat – powiedział  pos. Stanisław Piotrowicz.

Ponadto posłowie chcą dowiedzieć się jak przebiega śledztwo dotyczące katastrofy TU 154 M pod Smoleńskiem.

– Oto mijają trzy lata od katastrofy smoleńskiej. Ważne jest to, żeby komisja sprawiedliwości mogła dowiedzieć się na jakim etapie znajduje się śledztwo i jakie są zamierzenia śledczych oczywiście z uszanowaniem tajemnicy śledztwa. Istotne jest również to jak są realizowane wnioski strony polskiej i kiedy śledztwo zamierza się zakończyć – powiedział  pos. Stanisław Piotrowicz.

RIRM

drukuj