Epitafium ofiar katastrofy smoleńskiej w Toruniu

Epitafium ofiar katastrofy smoleńskiej, którego elementem mają być płaskorzeźby przedstawiające Lecha i Marię Kaczyńskich, zostanie odsłonięte w kwietniu w Toruniu. Lokalna prawica chciała budowy pomnika, radni jednak nie poparli tej inicjatywy.

„W trzecią rocznicę tragedii smoleńskiej powstanie w Toruniu epitafium upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię i wszystkich, którzy w drodze do Katynia zginęli wraz z nimi 10 kwietnia 2010 r. Do tej wielkiej tragedii doszło trzy lata temu w wigilię święta miłosierdzia Bożego, dlatego samo epitafium i miejsce oraz okoliczności jego poświęcenia będą miały szczególny wymiar” – zapowiedział poseł Zbigniew Girzyński z PiS na jednym z portali społecznościowych. 

Epitafium zostało skomponowane na tle ceglanej ściany. W jego centralnym punkcie mają się znaleźć płaskorzeźby z wizerunkami Lecha i Marii Kaczyńskich, nad nimi obraz Matki Boskiej Katyńskiej, a po bokach metalowe tabliczki z wygrawerowanymi nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy.

Całość zwieńczy cytat z Jana Kochanowskiego: „Jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie”. Autorem dzieła jest toruński artysta rzeźbiarz Tadeusz Wojtasik.

Epitafium ma zostać odsłonięte i poświęcone w niedzielę miłosierdzia Bożego, która przypada 7 kwietnia, na terenie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Poświęcenia ma dokonać ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński.

Odsłonięcie epitafium to druga próba upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej, podjęta przez środowiska i ugrupowania prawicowe w Toruniu. Dwa lata temu Girzyński był zaangażowany w inicjatywę budowy poświęconego temu wydarzeniu pomnika w centrum Torunia.

Projektantem obelisku miał być także Wojtasik. Wstępnie ustalono, że monument składałby się z trzech brył: figury orła zrywającego się do lotu, postaci prezydenta i głazu z nazwiskami wszystkich poległych w katastrofie lotniczej. Koszt budowy pomnika szacowano na około 300 tys. złotych – cała potrzebna kwota miała pochodzić ze zbiórki publicznej.

Radni PiS w tajemnicy przygotowali wówczas projekt uchwały rady miasta w tej sprawie i złożyli go do porządku obrad. Wywołało to oburzenie radnych PO i SLD, którzy zarzucili inicjatorom brak konsultacji społecznych w tej sprawie.

Pomysł budowy monumentu wspierał natomiast prezydent Torunia Michał Zaleski i jego klub radnych Czas Gospodarzy. W bardzo emocjonalnym wystąpieniu na sesji Zaleski zarzucił wówczas oponentom z PO, że – w kontekście sprawy toruńskiego pomnika – skrót „PO” oznacza „pychę i obłudę”.

Na decydującej sesji stawili się wszyscy radni, co oznaczało, że przeciwnicy pomnika – kluby PO i SLD – mają większość. W tej sytuacji przedstawiciele PiS wycofali projekt przed głosowaniem, zapowiadając jednak, że nie zrezygnują z upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w Toruniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl