fot. PAP/Leszek Szymański

J. Kaczyński i M. Morawiecki złożyli wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili Cmentarz Bródnowski oraz cmentarz w Grabowie, gdzie złożyli wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Liderom Prawa i Sprawiedliwości towarzyszyli m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szefowie: MON – Mariusz Błaszczak i MSWiA – Joachim Brudziński.

Uczestnicy uroczystości na Cmentarzu Bródnowskim złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie prezydenckiego ministra Pawła Wypycha, który w latach 2009-2010 odpowiadał w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego za sprawy społeczne. Wcześniej pełnił też m.in. funkcje prezesa ZUS, wiceministra pracy i polityki społecznej oraz podsekretarza stanu w KPRM. Działał też w harcerstwie i samorządzie terytorialnym; był m.in. radnym PiS na warszawskiej Pradze Południe i w gminie Centrum oraz dyrektorem biura polityki społecznej w warszawskim ratuszu.

Następnie delegacja udała się na grób Katarzyny Doraczyńskiej – wicedyrektor gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta, a dawniej m.in. harcerki, działaczki samorządowej i sektora pozarządowego, pracowniczki biura prasowego PiS i Kancelarii Premiera. Z Kancelarią Prezydenta związana była od 2007 r.

Szef PiS i premier udali się też do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie znajduje się grób m.in. ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Następnie odwiedzili cmentarz w Grabowie na warszawskim Ursynowie, gdzie złożyli kwiaty na grobie Tomasza Merty, historyka myśli politycznej, publicysty, eksperta ds. edukacji, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mateusz Morawiecki wraz z marszałkiem Senatu i wicepremierem, szefem resortu kultury Piotrem Glińskim odwiedził również cmentarz w Pyrach, gdzie złożył kwiaty na grobie ks. prof. Ryszarda Rumianka. W 2009 r. ks. Rumianek za wybitne zasługi w działalności naukowo-dydaktycznej i osiągnięcia w pracy duszpasterskiej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był też członkiem Rady biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i pełnomocnikiem do zarządzania majątkiem archidiecezjalnym.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl