fot. PAP/EPA

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z szefem izraelskiego rządu

Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze; taki dialog z Izraelem będziemy prowadzić – poinformował premier Mateusz Morawiecki po niedzielnej rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

„Holocaust, ludobójstwo na Żydach popełnione przez niemieckich nazistów, był wyjątkowo przerażającą zbrodnią. W tych strasznych czasach, wśród wszystkich narodów byli ludzie, którzy zdobywali się na gesty największego miłosierdzia” – napisał w niedzielę na Twitterze premier Morawiecki.

„Byli niestety i tacy, którzy odsłaniali najciemniejsze strony natury ludzkiej kolaborując z niemieckimi nazistami. Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze. Taki dialog z Izraelem będziemy prowadzić” – podkreślił Morawiecki dodając, że w niedzielę rozmawiał o tym z premierem Netanjahu.

Na stronie internetowej urzędu izraelskiego premiera pojawiła się w niedzielę informacja, że Benjamin Netanjahu powiedział w rozmowie telefonicznej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, iż „nie ma podstaw do porównywania działań Polaków podczas Holokaustu do działań Żydów”.

Szef izraelskiego rządu podkreślił, że celem Holokaustu było zniszczenie narodu żydowskiego i że na wszystkich Żydów wydany był wyrok śmierci. Powiedział polskiemu premierowi, że „wypaczenia dotyczącego Polski nie można skorygować sięgając po inne wypaczenie”.

Według relacji strony izraelskiej obaj premierzy uzgodnili, że ich kraje będą kontynuowały dialog w tej sprawie, i dali wyraz nadziei, że wkrótce spotkają się w tym celu ich ekipy.

PAP/RIRM

drukuj